Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Aktīvākie mājokļu kredītu aizņēmēji – vīrieši

2017. gada pirmajā ceturksnī SEB banka piešķīrusi par 16% vairāk mājokļu kredītu nekā attiecīgajā periodā 2016. gadā, savukārt piešķirtā finansējuma kopsumma pieaugusi par 30% līdz gandrīz 28,2 miljoniem eiro.

Mēs zinām, ka svētku cepetis ir jāgatavo vairākas stundas, grāmatu iespējams uzrakstīt vairāku mēnešu laikā, savukārt mājas būvniecība norit vismaz gadu. Tomēr ne visi apjauš, ka arī virtuves plānošanai ir jāatvēl pietiekami daudz laika. Virtuves plānošana un ierīkošana ir liels notikums, kurā nozīme jāpiešķir ne vien aktuālam, skaistam dizainam, bet arī kvalitātei, kas, savukārt, prasa rūpīgu darbu un laiku. Sadarbībā ar virtuves mēbeļu studiju Arens skaidrojam, cik ilgā laika posmā iespējams izveidot tik kvalitatīvu virtuvi, lai gardas un ģimeniskas maltītes tajā varētu baudīt vēl gadiem ilgi.

Nav noslēpums, ka mājoklī vislielākajām mitruma un temperatūras izmaiņām ir pakļautas tieši virtuves mēbeles. Mēs cepam, griežam, mazgājam, saldējam, sautējam, proti, darām visu iespējamo, tādējādi nemitīgi ikvienu materiālu nostādot īsta izturības testa priekšā. Tieši šī iemesla dēļ ir svarīgi izvēlēties kvalitatīvus materiālus. Piemēram, virtuves mēbeļu studija Arens (www.arens.lv) saviem laminātiem, akriliem un citiem materiāliem izmanto lāzera metodi savienojuma vietās, kas nodrošina lielāku saķeri, kā rezultātā materiāli spēj kalpot ilgāk, kā arī ir spējīgi izturēt lielākas mitruma un temperatūras izmaiņas. Tāpat mēbeles daļēji tiek montētas jau rūpnieciski, kas ļauj to izdarīt ar precizitāti līdz pēdējam milimetram, līdz ar ko to eņģu vietas gadu laikā nekļūs vājākas un nesāks šūpoties.
Minētie, kā arī citi faktori prasa laiku jau izgatavošanas procesā, tādēļ par virtuves plānošanu un ierīkošanu ieteicams sākt domāt jau tad, kad dzīvoklis vai māja ir vēl tikai rezervācijas stadijā. Jāņem vērā, ka viss process, kurā ietilpst plānošana, zīmēšana, projekta izstrāde un ražošana, vidēji aizņem 3 līdz 4 mēnešus, reizēm pat ilgāk (atkarīgs, cik ātri tiek pieņemti lēmumi). Iespējams, tas šķiet ļoti ilgs laika periods, taču šajā gadījumā īsti vietā būs teiciens, ka “labs nāk ar gaidīšanu”, jo individuālā pieeja un kvalitāte atsver virtuves plānošanā ieguldīto laiku. Katra mazākā detaļa virtuvē prasa laiku un uzmanību, tādēļ ir vērts pāris mēnešus pacietīgi pagaidīt, lai pēc tam savu turpmāko ikdienu varētu pavadīt skaistā, kvalitatīvā, pārdomātā un ilgi kalpojošā mājoklī.
Mājokļa kredīta vidējā summa šogad ir 46 tūkstoši eiro (2016. gadā – 42 tūkstoši eiro), savukārt vidējais termiņš – 19 gadi (2016. gadā – 17 gadi). Visbiežāk iedzīvotāji izvēlas iegādāties dzīvokli, kamēr māju iegāde vai būvniecība veido ap 10% darījumu.

SEB bankas dati liecina, ka aktīvākie aizņēmēji ir vīrieši 33-35 gadu vecumā. Viņi uzņems arī lielākas saistības – vidēja kredīta summa vīriešu vidū šī gada pirmajā ceturksnī bija 53,6 tūkstoši eiro, savukārt sieviešu vidū – 41,6 tūkstoši eiro.

“Jau 2016. gadā novērojām, ka palielinājusies privātpersonu aktivitāte un pieprasījums pēc finansējuma. Prognozējām, ka šī tendence turpināsies arī šogad. Iedzīvotāju pieprasījums pēc finansējuma – mājokļa kredītiem, kā arī cita veida kredītiem un līzinga – skaidrojams ar ekonomikas izaugsmi, algu palielināšanos, lielāku pārliecību par nākotni, pirktspējas uzlabošanos un līdz ar to arī velmi uzlabot savas dzīves apstākļus. Turklāt, ņemot vērā augstas īres cenas, kā arī vēl joprojām zemās procentu likmes, šobrīd ir izdevīgāk iegādāties mājokli un maksāt par kredītu, nevis īri. Šogad sagaidām arī lielāku aktivitāti būvniecības nozarē – augs pieprasījums pēc finansējuma no attīstītāju puses. Šeit runājām gan par dzīvojamiem projektiem, gan par tirdzniecības platībām, loģistikas centriem un biroju ēkām, kā arī par renovāciju un siltināšanu,” komentē SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Savukārt bremzējošais faktors mājokļu kreditēšanas gadījumā paliek pirmā iemaksa – daudziem, īpaši tiem, kas šobrīd īrē dzīvokli, nav viegli sakrāt nepieciešamo summu. Risinājums, kas palīdz ģimenēm samazināt pirmās iemaksas apmēru, ir Altum programma – valsts galvojums, iegādājoties mājokli. Pirmajā ceturksnī ap 36% no piešķirtajiem aizdevumiem saņēma ģimenes ar bērniem Altum programmas ietvaros.

(L)

(Visited 25 times, 1 visits today)
(Visited 25 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *