Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Bērnu un pieaugušo karstākās vēlmes. Idejas dāvanām. INTERVIJA

Gada nogalē biežāk aizdomājamies par saviem sapņiem, iecerēm un mērķiem, ko vēlamies īstenot tuvākā vai tālākā nākotnē. Lai noskaidrotu Latvijas skolēnu un viņu vecāku vēlmes, banka Citadele sadarbībā ar portālu e-klase šā gada novembrī veica pētījumu par Latvijas skolēnu un vecāku drosmīgākajiem sapņiem tuvākajai piecgadei, kā arī par vecāku iecerēm laikam pēc pensijas vecuma sasniegšanas. Pētījums piedalījās 3445 Latvijas skolēni un viņu vecāki.

Lai uzzinātu ko sīkāk, esam sazinājušies ar bankas Citadele meitas uzņēmuma “CBL Life” valdes priekšsēdētāju Jolantu Jērāni.

jolanta

(Foto: Jolanta Jērāne)

Kādas Latvijas skolas piedalījās pētījumā? Vai tās bija Rīgas skolas, vai arī citu pilsētu un lauku skolas?

Mēs esam ieguvuši atbildes faktiski no visām Latvijas lielākajām pilsētām. Un arī mazpilsētu skolēni ir piedalījušies, pat no dažādiem ciemiem. Un es gribu teikt, ka faktiski visi skolēni ir bijuši gana aktīvi – Zilupe, Dagda, Staicele, protams, arī lielākās Latvijas pilsētas.

Kādas ir populārākās mazāko skolēnu vēlmes?

Interesanti, ka mazākajiem skolēniem vislielākais sapnis ir aizbraukt uz kādu atrakciju parku, vēlams uz Disnejlendu vai LEGO zemi. To ļoti vēlas gan puiši, gan meitenes. Otrā populārākā atbilde ir  – aizbraukt ar visu ģimeni kādā ceļojumā ārpus Latvijas. Un tad domas dalās. Puišiem ir vēlme iegūt savā īpašumā jaunu datoru vai spēļu konsoli, savukārt meitenēm liekas pievilcīga ideja par mājdzīvnieku vai, piemēram, baseinu pie mājas. Izklaide bērniem ir ļoti svarīga. Ļoti bieži ir atbildes par to, ka vēlamies iet uz kino, koncertiem vai kādiem citiem izklaides pasākumiem.

disneyland-park-paris

(Viena no populārākajām mazo skolēnu vēlmēm – ceļojums uz Disnejlandi, kas atrodas Parīzē)

Pamatskolas bērni jau ir nedaudz izglītotāki par iespējām, bet tāpat pirmajā vietā vēl joprojām ir vēlme kopā ar ģimeni aizbraukt ceļojumā. Tāpat gan puiši, gan meitenes vēlas doties uz dažādiem izklaides pasākumiem. Jau pamatskolā meitenēm ir vairāk vēlēšanās piedalīties mācību apmaiņas programmā. Savukārt zēniem vēl joprojām ir aktuāls jautājums par datortehniku, planšetēm u.tml.

Ja mēs paskatāmies uz vidusskolēniem, aptauja rāda, ka vēlmes ir būtiski mainījušās. Šeit pirmajā vietā ir automašīnas vadīšanas apliecības iegūšana. Puišiem vēl joprojām aktuāla ir tehnika. Tāpat puiši vēlētos iegādāties paši savu automašīnu. Un meitenēm vēl joprojām ir aktuāls ceļojums, kā arī mācīšanās augstskolā – īpaši Latvijā.

18506__51a6f8d6c2e6f.jpg

(Autovadītāja apmācības kurss – noderīga dāvana vecāko klašu skolēniem)

Vai bērnu vēlmes sakrīt ar vecāku vēlmēm?

Dažos jautājumos – jā, bet interesanti, ka ir vesela virkne jautājumu, kuros vēlmes ir atšķirīgas. Būtiskākās atšķirības ir jautājumā par tehnoloģijām. Vecāki nejūt nepieciešamību bērnam iegādāties atkal jaunu vai vēl vienu jaunu telefonu, kas bērniem šķiet aktuāli. Savukārt sākumskolas skolēniem un vecākiem ir dažādas prioritātes, runājot par mājdzīvniekiem. Savukārt vecākiem šķiet svarīgi nodrošināt katram bērnam savu istabu – tādas praktiskākas lietas. Mūs ļoti pārsteidza atbildes par mācībām. Bēdīga ziņa ir tā, ka vecāku vēlmju TOP 5 sarakstā mācības, labāka skola vai tālāka izglītība bērnam diemžēl vispār neiekļuva. Būtiskāks arī vecāku skatījumā bija kāds ceļojums koā ar ģimeni, kas, protams, ir brīnišķīgi, bet diemžēl par mācībām šajā laikā vecāki vēl tik ļoti nedomā.

Vai pētījumā atklājās arī kādas neparastas vēlmes?

Jā, protams, mēs esam priecīgi par to, ka mūsu skolēni ir gana radoši un ambiciozi. Bija ļoti daudz interesantu atbilžu. Vienas no spilgtākajām… Kāda skolniece minēja, ka vēlas izveidot savu persiku plantāciju šeit pie mums Latvijā. Kāds skolnieks ir apņēmības pilns tuvākajos gados nākt klajā ar kādu jaunu izgudrojumu. Un vēl dažiem bērniem bija brīnišķīgi sapņi, kas saistīti ar sportu – sasniegt labus rezultātus un nokļūt Olimpiskās delegācijas dalībnieku vidū un tamlīdzīgi. Prieks, ka vēlmes nav materiālas, bet vairāk uz savu personīgo attīstību un izaugsmi vērstas.

1967239_orig

(Persiku plantācijas radīšana – visai neikdienišķa vēlme Latvijas apstākļiem)

Lai gan daudzi to neizjūt, dati liecina, ka 2015. gadā Latvijas ekonomika piedzīvojusi izaugsmi. Vai līdz ar to cilvēkus spēj iepriecināt dārgākas lietas nekā kādreiz? Vai ir augušas prasības?

Ja mēs salīdzinām šo gadu ar pagājušo gadu, jāatzīst, ka vēlmju saraksts būtiski nav mainījies. Un prasības pēc kaut kā vairāk īsti nav novērojamas. Ja mēs skatāmies uz vēlmju sarakstu pirms 4-5 gadiem un senākiem periodiem, tad mēs varam vērot, ka pamazām aug ambīcijas, jo aug iespējas. Līdz ar to, jebkura sasniegta vai piepildīta vēlme tiek aizvietota ar kādu jaunu citu. Un es redzu, ka cilvēki plānveidīgi pieiet šim jautājumiem un veido uzkrājumus vai vismaz plāno savu nākotni un nepaļaujas tikai uz kaut kādiem gadījuma notikumiem vai laimīgām nejaušībām.

Es domāju, ka pēc sižeta ļoti daudzi radio klausītāji un portāla lasītāji būs ne tikai aizdomājušies paši par saviem mērķiem, bet arī guvuši idejas, lai pārsteigtu savus mīļos svētkos.

Jā, pilnīgi noteikti. Un būtiskākā atziņa droši vien ir neatlikt neko uz rītdienu un sākt plānot, domāt, bet arī reāli darīt kaut ko jau šodien. Un skaidrs, ka ar vēstuli Ziemassvētku vecītim droši vien būs par maz, ka ir jāsāk pašiem kaut ko reāli darīt un veidot uzkrājumus. Vēl jo vairāk, ja ir vairāki uzkrājošās apdrošināšanas produkti vai pensiju 3. līmeņa produkti, kas piedāvā būtiskus nodokļu atvieglojumus. Tad tas būtu mirklis sākt kaut ar mazumiņu, lai šie sapņi, šīs vēlmes tiešām tiktu realizētas.

 

Gita Gžibovska, 1.Biznesa radio

(Visited 130 times, 1 visits today)
(Visited 130 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *