Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Dienas aktualitāte

Eirobarometrs: pusei Latvijas jauniešu krīzes dēļ samazinājušās iespējas

51% Latvijas jauniešu Eiropas Parlamenta Eirobarometra aptaujā atzinuši, ka krīzes iespaidā viņi ir izstumti no ekonomiskās un sociālās dzīves. Vidēji Eiropas Savienībā šādi jūtoties 57% jauno eiropiešu.

Eirobarometra pētījumā piedalījās 10 294 Eiropas Savienības iedzīvotāji vecumā no 16 līdz 30 gadiem.

Kaut gan Eiropas Savienībā vidēji 57% jauniešu krīzes dēļ jūtas atstumti, rezultāti dalībvalstīs atšķiras pat par 66 procentpunktiem: augstākie rādītāji ir tām valstīm, kuras krīze skārusi vissmagāk, piemēram, Grieķijā – 93% jauniešu. Tikmēr Vācijā situācija būtiski atšķiras – viedoklim par atstumtību krīzes dēļ piekrīt vien 27% jauniešu.

Kopumā 15% jauno eiropiešu atzīst, ka krīzes dēļ ir spiesti pamest savas valstis. Taču arī šajā gadījumā atšķirība starp dalībvalstīm ir ļoti liela, proti, apstiprinošu atbildi sniedzis vien 1% Vācijā, 20% Latvijā, bet Kiprā – pat 51%.

77% Latvijas jauniešu nekad nav mācījušies vai strādājuši citā Eiropas Savienības valstī (Eiropas Savienībā vidēji – 88%). Seši no desmit eiropiešiem (61%) to nemaz nevēlētos (Latvijā nevēlētos – 45%).

Absolūtais vairākums jauno eiropiešu (90%) apgalvo, ka ir svarīgi mācīties par Eiropas Savienību un to institūciju darbu. Latvijā šis rādītājs ir pat augstāks – 92%. Respondentiem arī jautāts: “Kā labāk piedalīties Eiropas Savienības sabiedriskajā dzīvē?” Kā galvenos līdzdalības veidus Eiropas jaunieši min:

51% – piedaloties Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Latvijā tā uzskata 35%. 30% – palīdzot tiem, kuriem tas nepieciešams. Latvijā līdzīgi kā kaimiņos šāds viedoklis ir vispopulārākais: tā domā 38% mūsu, 35% Igaunijas un 45% Lietuvas jauniešu. 21% uzskata – iesaistoties politiskajās debatēs Eiropas institūciju tīmekļa vietnēs un sociālajos tīklos. Latvijā šādu uzskatu pauž 26%.

Eiropas Savienībā vidēji 46%, bet Latvijā 52% no internetā aktīviem jauniešiem uzskata, ka sociālie tīkli ir “demokrātijas progress, jo tie ļauj ikvienam piedalīties publiskās debatēs”. Tam nepiekrīt 27% Eiropas Savienībā, bet Latvijā 37%, kas apgalvo, ka sociālie tīkli ir “risks demokrātijai, jo personas dati var tikt ļaunprātīgi izmantoti”.

(Visited 17 times, 1 visits today)
(Visited 17 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *