Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Dienas aktualitāte

Noskaidroti Saharova balvas 2016 finālisti

Par šī gada Saharova balvas finālistiem balsojumā nosaukti –  žurnālists Kans Dundars kopā ar citiem domas un vārda brīvības aizstāvjiem Turcijā, Krimas tatāru līderis Mustafa Džemiļevs un jezīdu aktīvistes Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara.

Laureātu izvēlēsies Eiropas Parlamenta prezidents Martins Šulcs un politisko grupu līderi 27.oktobrī. Apbalvošanas ceremonija notiks Starsūrā 14.decembrī.

Eiropas Parlaments piešķir Saharova balvi katru gadu, lai godinātu īpaši nozīmīgus cilvēkus un organizācijas, kas aizstāv cilvēku tiesības un pamatbrīvības.

Šī gada Saharova balvas finālisti ir:

Kans Dundars. Bijušais galvenais redaktors Turcijas laikrakstam “Cumhuriyet” tika arestēts 2015.gada novembrī, pēc tam, kad viņa laikraksts publicēja videomateriālu, kurā ziņoja par turku ieroču piegādi nemierniekiem Sīrijā. Vēlāk viņš tika notiesāts uz pieciem gadiem un 10 mēnešiem par “valsts noslēpuma atklāšanu”, pārdzīvoja mēģinājumu viņu nogalināt un šobrīd dzīvo trimdā.

Mustafa Džemiļevs. Bijušais Krimas tatāru parlamenta priekšsēdētājs Mustafa Džemiļevs ir bijušais padomju disidents un Ukrainas parlamenta deputāts, kurš lielāko daļu savas dzīves veltījis cilvēktiesībām un minoritāšu tiesībām. Viņš bija sešus mēnešus vecs, kad kopā ar ģimeni tika deportēts uz Vidusāziju, un tikai pēc 45 gadiem varēja atgriezties. Pēc tam, kad Krievija pārņēmusi Krimas teritoriju, cilvēktiesību aktīvistam iebraukt šajā teritorijā atkal ir aizliegts.

Nadia Murada Basē un Lamija Adži Bašara ir jezīdu kopienas pārstāves un to sieviešu aizstāves, kas cietušas no “Islāma valsts” seksuālās vardarbības. Viņas ir starp tūkstošiem meiteņu un sieviešu, kuras tika seksuāli izmantotas un turētas verdzībā. Nadia Murada Basē ir arī aktīviste, kas pievērš uzmanību jezīdu genocīdam.

Eiropas Parlaments Saharova balvu izveidoja 1988.gadā, lai godinātu cilvēkus un organizācijas, aizstāvot cilvēktiesības un pamatbrīvības. Pagājušajā gadā balva tika piešķirta Raifam Badavi, kurš ir Saūda Arābijas blogeris, cilvēktiesību aktīvists un tīmekļa vietnes “Saūda Arābijas brīvie liberāļi” dibinātājs. 2012.gadā viņš tika apcietināts par islāma zaimošanu savā tīmekļa vietnē un viņam piesprieda 10 gadu cietumā, 1000 sitienu ar pletni un prāvu naudas sodu.

Nominācijas Saharova balvas var veikt politiskās grupas vai vismaz 40 deputātu. Pamatojoties uz nominācijām, Ārlietu komiteja Elmara Broka vadībā un attīstības komiteja Lindas Makavans vadībā balso par saraksta trīs finālistiem. Pēc tam Priekšsēdētāju konference, ko veido Eiropas Parlamenta prezidentu un līderu politiskā grupa, izvēlēsies uzvarētāju.

(Visited 19 times, 1 visits today)
(Visited 19 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *