Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Dienas aktualitāte

Pilnveidos sadarbību starp Eiropas Savienības valstīm krimināllietu izmeklēšanā

Saeima ceturtdien, 20.oktobrī, pirmajā lasījumā atbalstīja izmaiņas Kriminālprocesa likumā, kas paredz noņemt šķēršļus Eiropas Savienības valstu sadarbībai krimināllietu izmeklēšanā, ieviešot vienotu instrumentu pierādījumu iegūšanai citās dalībvalstīs – Eiropas izmeklēšanas rīkojumu. Ar likuma grozījumiem plānots pārņemt attiecīgās Eiropas Savienības direktīvas prasības.

Jaunā kārtība paplašinās Eiropas Savienības dalībvalstu iespējas iegūt pierādījumus citas dalībvalsts teritorijā. Lai iegūtu jaunus vai jau esošus pierādījumus, būs jāaizpilda viens vienotas formas dokuments – Eiropas izmeklēšanas rīkojums. Līdz šim atsevišķu pierādījumu iegūšana bija iespējama divpakāpju sistēmā – sākotnēji lūdzot pierādījumu iesaldēšanu, bet pēc tam atsevišķā tiesiskās palīdzības lūgumā lūdzot šo pierādījumu nodošanu. Jaunā kārtība arī paātrinās iesniegto lūgumu izpildi, jo paredzēts noteikt konkrētus termiņus Eiropas izmeklēšanas rīkojuma atzīšanai un izpildei.

Lai ieviestu jaunās procesuālās normas, Kriminālprocesa likumu plānots papildināt ar divām jaunām nodaļām – par Eiropas izmeklēšanas rīkojuma atzīšanas un izpildes kārtību, kā arī kārtību, kādā to pieņems un nodos izpildei.

Pirmstiesas procesā kompetentās iestādes Eiropas izmeklēšanas rīkojuma atzīšanai un izpildei būs Ģenerālprokuratūra un Valsts policija līdz kriminālvajāšanas uzsākšanai. Savukārt pēc lietas nodošanas tiesai Eiropas izmeklēšanas rīkojumu izskatīs un pārbaudīs Tieslietu ministrija, pārbaudot tā atzīšanas formālos kritērijus. Savukārt tiesa pārbaudīs un pieņems lēmumu par tā atzīšanas un izpildes iespējamību.

Likumprojekta autori Tieslietu ministrijā norāda, ka patlaban Eiropas Savienības valstu savstarpējo sadarbību un palīdzību krimināllietās regulē ievērojams skaits tiesību aktu, kas sadarbības mehānismu padara sarežģītu un sadrumstalotu, tādējādi apgrūtinot tā efektīvu un pilnvērtīgu izmantošanu.

Jaunā kārtībā būs piemērojama arī sadarbībā ar Apvienoto Karalisti, bet to nevarēs izmantot sadarbībai ar Dāniju un Īriju, kurām attiecīgās direktīvas normas nav saistošas.

Nākamais solis būs Kriminālprocesa likuma grozījumu izskatīšana Saeimā otrajā un trešajā lasījumā.

(Visited 20 times, 1 visits today)
(Visited 20 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *