Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Dienas aktualitāte

Lai priecīgas Lieldienas!

Klāt Lieldienu laiks – gaismas uzvara pār tumsu.

Kad gadskārtā Saule ir tik augstu pakāpusies un dienas garums tik liels, ka sāk pārspēt nakti, tad šim notikumam par godu visas pirmtautas svinējušas Lieldienu jeb Lielo dienu, kuras galvenie piederumi ir olas un plācenis, kas simbolizē Sauli, Saules atmodu, bet Lieldienu jaukākā izprieca ir šūpošanās. Tad vasarā dunduri, odi un čūskas nekož, būs brangas aitas un gari lini.

Tautas ticējumi vēsta, ka Lieldienas ir laiks, kad sākas pavasara darbi. Ja Pirmajās Lieldienās līst, tad govis dos daudz piena un katru svētdienu līdz Vasarassvētkiem būs lietains laiks. Ja vardes Lieldienās iet pāri ceļam, būs gaidāma lietaina vasara.

Neatņemama Lieldienu tradīcija ir pēršanās ar pūpoliem vai izplaucētiem bērza zariem, sakot “apaļš kā pūpols, lunkans kā žagars” vai “veselība iekšā, slimība ārā”.

Arī olu ēšanai šajā dienā piemīt sava zināšana: apēdot nepāra olu skaitu, cilvēku varēja piemeklēt kāda nelaime. Kas olas ēd bez sāls, tas melos visu gadu. Nemiers un nesaticība valda tajās mājās, kur olu čaumalas nesargā un samin. Ja Lieldienās zog olas, tad zaglis paliek tikpat pliks kā ola. Lieldienās bērniem vajag ēst daudz olu, lai augtu apaļi kā olas.

Mainīšanās ar olām un to dāvināšana Lieldienās ir jāveic ar vislielāko nopietnību – tas kalpo labvēlības un simpātiju radīšanai.

Lieldienu brīvdienās mūs visā Latvijā aicina uz visdažādākajiem svētku pasākumiem.

Lieldienu lietas Rīgā sākās jau 23. un ilgs līdz 28.martam, kad norisinās koncerti, sarīkojumi ģimenēm ar bērniem, kā arī Lieldienu tradicionālie pasākumi ar šūpošanos, folkloras kopu un dejotāju piedalīšanos. Pasākumi gan garīgās, gan tautiskās noskaņās dievnamos, kultūras centros, muzejos, parkos un laukumos Rīgas centrā un apkaimēs.

Interesanti, ka Siguldā no 26. līdz 28.martam notiks pirmais šūpoļu festivāls “Latvija šūpojas Siguldā”.

Šādā veidā, lai tiešām svētki būtu krāšņi un līgsmi, domāts visā Latvijā.

Bet atcerēsimies, ka tas ir atkarīgs arī no mums pašiem, tāpēc ieprogrammēsim Valsts policijas infromāciju, ka Lieldienu brīvdienās, laikā no 24.līdz 29.martam, likumsargi pastiprināti veiks ceļu satiksmes uzraudzību visā valstī. Policisti īpašu uzmanību pievērsīs tam, vai autovadītāji nav sēdušies pie stūres alkohola reibumā.

Papildu likumsargi uzraudzīs, vai autovadītāji un viņu pasažieri lieto drošības jostas, kā arī, ja transportlīdzeklī atrodas bērni, pārbaudīs, vai ir izpildīti priekšnoteikumi drošai bērnu pārvadāšanai. Gluži kā ikdienā, arī svētku brīvdienās policisti sekos līdzi tam, vai autovadītāji ievēro atļauto braukšanas ātrumu un neapdraud citus satiksmes dalībniekus.

Lai mums ir skaisti svētki!

Priecīgas Lieldienas!

(Visited 47 times, 1 visits today)
(Visited 47 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *