Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

DIENAS NOTIKUMU APSKATS

Ceturtdien tika atrisināts viens no pēdējā laika sāpīgākajiem jautājumiem, kad Saeima piekrita 80 miljonu eiro aizdevuma piešķiršanai lidsabiedrībai “airBaltic”. Lēmums paredz atļaut finanšu ministram atbilstoši valdības lēmumam palielināt apropriāciju Satiksmes ministrijai līdz 80 miljoniem eiro “airBaltic” pamatkapitāla palielināšanai pēc akcionāra līguma parakstīšanas. Darījumam nebūšot negatīvas ietekmes uz vispārējās valdības budžeta bilanci. Vienlaikus Saeimas lēmums paredz, ka “airBaltic” un tās meitassabiedrības nedrīkst iegādāties, nomāt vai jebkādā citā veidā izmantot produkciju no to valstu militāri rūpnieciskajiem kompleksiem un ar tiem tieši vai netieši saistītiem uzņēmumiem, kuri pakļauti Eiropas Savienības vai starptautiskajām sankcijām, kurām pievienojusies Latvija.

Laikraksts “Dienas Bizness” ceturtdien vēstīja, ka konkurence mazumtirgotāju starpā 2015.gadā turpina palielināties. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka šī gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, mazumtirdzniecības uzņēmumu kopējais apgrozījums pieaudzis par 1,4%. Savukārt, salīdzinot šī gada oktobra un pērnā oktobra rādītājus, tad mazumtirdzniecības apgrozījums palielinājās par 5,7%.

Savukārt “Latvijas Gāzes” valdes priekšsēdētājs Aigars Kalvītis aģentūrai LETA apgalvojis, ka šajā apkures sezonā gāzes cena būs zemāka nekā iepriekšējā. Viņš arī skaidrojis, ka gāzes cena ir piesaistīta naftas cenai pasaules tirgū, un “Latvijas Gāzes” formula paredz rēķināt naftas vidējo cenu deviņos mēnešos. Kalvītis izteica pārliecību, ka tuvākajos deviņos mēnešos naftas cena pārāk strauji neaugs.

Dānijā ceturtdien notika referendums par atteikšanos no Kopenhāgenas līdzšinējām izņēmuma tiesībām nepiedalīties Eiropas Savienības kopīgajā tieslietu un iekšlietu politikā. Par referenduma rīkošanu vienojās lielākā daļa parlamentā pārstāvēto partiju, neskatoties uz galēji labējās Dāņu Tautas partijas pretestību, kura brīdina, ka, pievienojoties kopīgajai Eiropas Savienības tieslietu un iekšlietu politikai, Dānija zaudēs kontroli pār savu imigrācijas politiku, tāpat Brisele uzspiedīs obligātās patvēruma meklētāju kvotas, no kurām pašreizējās izņēmuma tiesības ļāvušas Dānijai pilnībā izvairīties.

Grieķijas arodbiedrības ceturtdien rīkoja ģenerālstreiku, protestējot pret plānoto pensiju reformu. Tas jau Grieķijā bija otrais ģenerālstreiks nepilna mēneša laikā. Lieta tāda, ka Darba ministrija izstrādā jaunu sistēmu, saskaņā ar kuru valsts garantētās pensijas tiks samazinātas par pusi – līdz 384 eiro minumumam, bet pārējā pensijas daļa būs atkarīga no personas ienākumiem un no tā, cik gadus ir veikti sociālās apdrošināšanas maksājumi.

Lielbritānijas bumbvedēji ceturtdien veikuši pirmos uzlidojumus Sīrijā. Tas noticis tikai dažas stundas pēc tam, kad britu parlaments bija pieņēmis lēmumu, atļaujot kara aviācijas uzbrukumus teroristiskā grupējuma “Islāma valsts” pozīcijām Sīrijā. Bumbvedēji “Tornado” izlidojuši no Karalisko gaisa spēku bāzes Kiprā un devuši triecienus mērķiem Sīrijā. Britu lidmašīnas jau agrāk bija piedalījušās uzlidojumos “Islāma valsts” kaujiniekiem Irākā, taču Sīrijā briti teroristus vēl nebija bombardējuši.

Ceturtdien ikgadējā runā par valsts stāvokli parlamenta abu palātu kopīgā sēdē Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka Krievija nekad neaizmirsīs, ka to ir nodevusi daļa no Turcijas vadības, kas sadarbojas ar teroristiem. Putins uzsvēra, ka Krievijā neliek vienlīdzības zīmi starp Turcijas tautu un daļu valdošās elites, kas, pēc Putina teiktā, ir atbildīga par Krievijas militārpersonu bojāeju Sīrijā. Tāpat viņš uzsvēra, ka Krievija neizmantos militāru spēku, reaģējot uz to, ka Turcija notrieca Krievijas bumvedēju, taču norādīja, ka Maskava neaprobežosies tikai ar ekonomiskām sankcijām.

Un nobeigumā… Sanktpēterburgā konditorejas izstrādājumu festivālā izgatavota skulptūra, kas veltīta Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam. Valsts vadītāja tēls pilnā augumā izgatavots no šokolādes masas. Izstādes organizatori stāsta, ka izpētījuši, ka Putins ir 70 kilogramu smags un 170 centimetru garš, un viņa šokolādes skulptūra esot 77 kilogramus smaga un 172 centimetrus gara, tātad maksimāli ievērojot visas proporcijas.

 

Uldis Štokmanis – 1.biznesa radio

(17:40, atkārtojums 20:07, 22:07)

(G)

(Visited 21 times, 1 visits today)
(Visited 21 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *