Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

DIENAS NOTIKUMU APSKATS

Pirmdienas galvenā ziņa – Ministru prezidente Laimdota Straujuma pēc iepriekš neparedzētas, bet tikai no rīta pēc viņas lūguma pieteiktās tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni paziņojusi par savu atkāpšanos. Ministru prezidente Laimdota Straujuma atzina, ka valsts patlaban atrodas labā situācijā, bet ir vajadzīgas jaunas idejas, pienesums un enerģija, lai turpinātu iesāktos darbus.

Valsts prezidents Raimonds Vējonis pēc Laimdotas Straujumas paziņojuma izteica nožēlu, ka iekšpolitisko strīdu dēļ nav izmantots vēlētāju dotais mandāts. Viņš gan uzteica Straujumas drosmi pirms diviem gadiem uzņemties valdības vadīšanu brīdī, kad neviens cits to nevēlējās. Prezidents arī paziņoja, ka aicinās visas Saeimā pārstāvētās partijas izvērtēt savu darbu un nākt ar piedāvājumiem par jaunas koalīcijas modeli, uzsverot, ka jaunajai valdībai būs jāpieņem lēmumi daudzās jomās, tāpēc viņš jau tuvākajā laikā sākšot diskusijas ar politiskajām partijām, lai uzklausītu to priekšlikumus.

Saeimas Parlamentārās izmeklēšanas komisija par valstij piederošo bankas “Citadele” akciju pārdošanas procesa virzību pirmdien nobalsoja par galaziņojumu, kas līdz šim nebija publiski pieejams. Kā ziņots, valstij piederošos 75% plus vienu bankas “Citadele” akciju iegādājās starptautiska investoru grupa, ko pārstāv investīciju kompānija “Ripplewood Advisors LLC”. Otrs bankas akcionārs ir Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka, kuras īpašumā ir 25% mīnus viena akcija. “Citadeles” pārdošanas darījums tiek kritizēts pārlieku zemās darījuma cenas dēļ. “Ripplewood” un starptautisko investoru grupa valstij samaksāja 74,7 miljonus eiro.

Lietuvas Aizsardzības ministrijas preses pārstāve Asta Galdikaite aģentūrai BNS pirmdien paziņojusi, ka Lietuva nākamgad plāno uzņemt un sniegt rehabilitācijas pakalpojumus 50 Ukrainas karavīriem, kas ievainoti bruņotajā konfliktā Ukrainas austrumos. 24.novembrī Lietuvā ieradās četri Ukrainas karavīri, lai līdz 22.decembrim izietu rehabilitācijas kursu centrā Lietuvas dienvidu kūrortpilsētā Druskininkos. Karavīru ierašanās ir daļa no Ukrainas un Lietuvas vienošanās, ka 2015.gadā Lietuva uzņems 50 Ukrainas karavīru. Pērn Lietuva finansēja 43 Ukrainas karavīru un civiliedzīvotāju ārstēšanos.

Turcijas premjerministra vietnieks Mehmets Šimšeks pirmdien paziņoja, ka sliktākā gadījuma scenārijā ar “pilnīgi nekādām attiecībām” saspīlējums ar Krieviju Turcijas ekonomikai var izmaksāt deviņus miljardus dolāru ( tas ir – 8,3 miljardus eiro). Šimšeks skaidroja, ka ievērojami samazinājies arī Krievijas tūristu skaits Turcijā un būvniecības līgumu skaits ar Krievijas uzņēmumiem. Viņš piebilda, ka pašreizējā saspīlētā situācija Turcijas iekšzemes kopproduktu, visticamāk, samazinās par 0,3-0,4 procentpunktiem.

Pirmdien ziņu avots Krievijas gaisa un kosmosa spēkos pavēstīja, ka Krievijai ir pārtrūkuši sakari ar jaunizstrādātu militāro satelītu, kas pēc sestdien notikušā starta nav atdalījies no nesējraķetes un tiek atzīts par zaudētu, jo nav iespējams to izmantot atbilstoši mērķim. Tāpat tiek ziņots, ka atkārtots mēģinājums atdalīt satelītu no nesējraķetes bijis neveiksmīgs. Nesējraķete “Sojuz-2.1B” ar diviem satelītiem sestdien tika palaista no Pļeseckas kosmodroma.

Un vēl… No šīs pirmdienas Latvijas Universitātes Fridriha Candera kosmosa izpētes muzejā var aplūkot un aptaustīt Mēness ieža paraugu, kas ir 2014.gadā Ziemeļāfrikā atrasts 0,5 gramus smags Mēness meteorīts. Latvijas Universitātes Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktors Ilgonis Vilks informējis, ka tā ir unikāla iespēja, kas līdz šim ir bijusi pieejama tikai lielākajos pasaules kosmosa muzejos. Pavisam uz Zemes ar meteorītiem ir nonākuši tikai 50 kilogramu Mēness iežu, līdz ar to Mēness meteorīti ir ievērojami dārgāki par zeltu.

 

Uldis Štokmanis – 1.biznesa radio

(17:40, atkārtojums 20:07, 22:07)

(G)

(Visited 40 times, 1 visits today)
(Visited 40 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *