Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Dienas notikumu apskats

Briseles Zaventemas lidostā otrdienas rītā notikuši divi sprādzieni. Raidsabiedrība BBC ziņo, ka pagaidām informācija par bojāgājušajiem un cietušajiem ir neskaidra – tiek ziņots par 28 bojāgājušajiem un vairākiem desmitiem ievainoto lidostā un metro stacijā. Neilgi pēc sprādzieniem lidostā vēl viens nogranda metro stacijā netālu no Eiropas Savienības institūcijām. Slēgta visa pilsētas metro sistēma. Beļģijas varas iestādes apstiprinājušas, ka uzbrukumi tiek klasificēti kā terora akti. Briselē ir ieviests augstākais terora apdraudējuma līmenis.

Saistībā ar traģiskajiem notikumiem Briselē, Drošības policija informē, ka terorisma draudu līmenis Latvijā joprojām ir zems. Drošības policijas rīcībā nav informācijas, kas liecinātu par nepieciešamību paaugstināt terorisma draudu līmeni atsevišķos objektos vai valstī kopumā. Vienlaikus Drošības policija uzsver, ka uzbrukumi Briselē vēlreiz apliecina, ka terorisms šobrīd ir viens no galvenajiem draudiem Eiropas drošībai. Drošības policija uztur nepārtrauktus kontaktus ar citu Eiropas valstu partneru dienestiem.

Līdzjūtību upuriem un viņu piederīgajiem izteicis Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis. “Stingri nosodu terora aktus Briseles lidostā. Mana visdziļākā līdzjūtība upuru radiniekiem. Mums ir jāturpina cīņa ar terorismu.” Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, stingri nosodot 22.martā notikušos terora aktus Briselē, izsaka visdziļāko līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem un vēl drīzu atveseļošanos cietušajiem. Viņa uzsver, ka sprādzieni Briseles lidostā un metro sistēmā ir kārtējais apliecinājums, ka notiek uzbrukums mūsu brīvībām un vērtībām. Jādara viss iespējamais, lai pasargātu mūsu cilvēkus. Otrdien, sākot valdības sēdi, Ministru prezidents Māris Kučinskis teica, ka “terorakts ir nosodāms. Tas, kas šodien ir noticis, tas nevar palikt nesodāms”. Ministru kabineta sēde tika sākta ar klusuma brīdi.

Latvijas Ārlietu ministrijai pagaidām nav ziņu, ka Briseles lidostā notikušajā sprādzienā būtu cietuši Latvijas valstspiederīgie, sociālajā vietnē “Twitter” apliecinājis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Ministrs norāda, ka Ārlietu ministrija rūpīgi seko līdzi informācijai par sprādzieniem Briselē. Vienlaicīgi Ārlietu ministrija stingri iesaka jebkurai personai, kura dodas uz ārvalstīm, pirms ceļošanas iegādāties dzīvības un veselības apdrošināšanas polisi, kas paredz arī personas repatriāciju slimības vai nāves gadījumā, kā arī reģistrēties konsulārajā reģistrā.

Saistībā ar Briselē notikušajiem sprādzieniem ir pieņemts lēmums slēgt Latvijas pārstāvniecību Eiropas Savienībā, medijiem paziņoja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Šāds lēmums pieņemts drošības apsvērumu dēļ kopā ar citām Eiropas Savienības institūcijām. Tas nozīmē, ka nenotiks arī neviena darba grupas sēde vai kādas citas plānotās aktivitātes Eiropas Savienības kontekstā.

Beļģijas premjerministrs Šarls Mišels otrdien paziņoja, ka Briseles Zaventemas lidostu un metro sistēmu ir skāruši “akli, vardarbīgi un gļēvulīgi” uzbrukumi.

Pasaules valstu un starptautisko organizāciju līderi otrdien nosodīja Briselē notikušos teroraktus. Eiropas Komisijas prezidents Donalds Tusks savā paziņojumā uzsvēris, ka “šie uzbrukumi iezīmē kārtējo zemo punktu, [kurā vainojami] teroristi, kas kalpo naidam un vardarbībai”. Zviedrijas premjerministrs Stefans Lefvens savā paziņojumā uzsvēris, ka “tas ir uzbrukums demokrātiskajai Eiropai”. Dānijas valdības vadītājs Larss Leke Rasmusens nosodījis Briseles teroraktus, nodēvējot tos par “nožēlojamu uzbrukumu”. Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess uzsvēris, ka Eiropas Savienības sadarbības uzdevums ir atrast tās personas un organizācijas, kas otrdien sarīkoja teroraktus Briselē. Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite un premjerministrs Aļģirds Butkevičs otrdien pauda savu solidaritāti un līdzjūtību sprādzienos Briselē bojāgājušo tuviniekiem un cietušajiem, kā arī nosodīja Beļģijas galvaspilsētā notikušos teroraktus.

Latvijas valstspiederīgie, kuriem ir nepieciešama konsulārā palīdzība, tiek aicināti sazināties ar Latvijas vēstniecību Beļģijā, Briselē, pa tālruni: +32 477 182 435 vai +32 22 383 236. Informācija tuviniekiem Latvijā pieejama, sazinoties ar Konsulāro departamentu pa tālruni: +371 67016 364.

(Visited 39 times, 1 visits today)
(Visited 39 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *