Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Eiropas Savienība ar Turciju runā par tuvināšanos, bet ar Serbiju – par dalību Eiropas Savienībā

Migrantu pieplīdums Eiropas Savienībā ir palielinājis tās ieinteresētību attīstīt attiecības ar Turciju, jo tieši caur šo valsti migranti galvenokārt ierodas Eiropas kontinentā. Ankarai, lai palīdzētu bēgļiem, ir apsolīti 3 miljardi eiro un arī piedāvāta vīzu režīma atcelšana.

Pirmdien Briselē tika atsāktas sarunas par Turcijas gatavību iestāties Eiropas Savienībā. Sarunās sāka apspriest 17.sadaļu par ekonomisko un finanšu politiku.

Turcijas ārlietu ministrs Mevluts Čavušoglu atzīmēja:

“Jaunas nodaļas atvēršana pēc divu gadu pārtraukuma ir diezgan simboliska. Pozitīvās attiecības ar Eiropas Savienību mums ir ļoti nozīmīgas. Mūsu kopējie izaicinājumi – terorisms un nekontrolētē migrācija – pieprasa koordinētas konstruktīvas attiecības, kas būtu vērstas uz nākotni.”

Eiropas Savienības un Turcijas ārlietu dienestu vadītāju tikšanās iecerēta, lai pieliktu punktu domstarpību periodam tādos jautājumos kā cilvēku tiesības, vārda brīvība un Kipras statuss.

Turcijai, lai kļūtu par Eiropas Savienības dalībvalsti, ir veiksmīgi jāpabeidz sarunas, kurās iekļautas 35 sadaļas. Līdz šim tas izdevies tikai par vienu no tām – kultūru. Šobrīd atvērtas ir 15, lai gan vairākas sadaļas vēl aizvien paliek bloķētas vai arī tās tikai tiek apspriestas. Vispretrunīgākās ir 23. un 24. – tiesiskās un fundamentālās tiesības, kuras saskaņot varētu būt visgrūtāk.

Eiropas Savienība bija lēmusi ieturēt pauzi jaunu dalībvalstu uzņemšanā, bet migrācijas krīze likusi arī šo domu pārsaktīt.

Ar to var skaidrot, kāpēc pirmdienas vakarā sākās sarunas par Serbijas iestāšanos Eiropas Savienībā, atverot pirmās divas no 35 šo sarunu sadaļām. Serbija, kuru pēdējā gada laikā ir šķērsojuši simtiem tūkstoši migrantu, ir svarīga valsts Balkānu migrācijas ceļā uz Eiropas ziemeļiem un rietumiem.

Pirmdienas vakarā tika atvērta sarunu 35.sadaļa par Belgradas attiecību normalizēšanu ar Kosovu un 32. – par finanšu kontroli.

Augusta beigās Belgrada un Priština jau parakstīja divpusēju vienošanos, tomēr serbiem Kosovas jautājums aizvien ir viens no sāpīgākajiem. Formāli abas valstis vēl aizvien viena otru neatzīst, starp tām nav arī diplomātisko attiecību.

Serbija plāno savu integrāciju Eiropas Savienībā pabeigt līdz 2019.gada beigām, tomēr lielākā daļa novērotāju šo termiņu uzsakta par pārāk optimistisku, norādodt uz kaimiņos esošās Horvātijas piemēru, kuras sarunas ar Eiropas Savienību ilga sešus gadus.

 

Uldis Štokmanis – 1.biznesa radio

(G)

(Visited 46 times, 1 visits today)
(Visited 46 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *