Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Esi tā kas esi- minimālisms

Par mūsdienu minimālisma pamatlicēju pieņemts uzskatīt Džordžio Armani, kas, ņemot par pamatu skandināvu tradīcijas un filosofiju, pievērsās tīrības un pūrisma estētikai vēl 1980-to gadu beigās. Tolaik vienkāršība un dabiskums šķita drīzāk par izņēmumu, kā izplatītu aktualitāti.

Komerciālu aktualitāti minimālisms iegūst tikai 1990-to gadu vidū pateicoties ne vien Armani, bet arī Kelvina Klaina, Džīla Sandera, Donnas Karanas centieniem. Modē ienāk tēls real woman – «sieviete tāda, kāda viņa ir». Viņa atļaujas palikt par sevi pašu un necenšas ar mākslīgu proporciju un krāsu palīdzību kļūt par «sievieti augstākā mērā», nekā tas viņai dots no dabas.

Viens no minimālisma aizsākšanās galvenajiem iemesliem XX gadsimta sieviešu modē, manuprāt, ir sievietes sociālās vienlīdzības un materiālās neatkarības iegūšana. Jo iepriekšējo gadsimtu garumā viņai nācās pār varītēm demonstrēt savu sievišķību, lai tikai tiktu stiprā dzimuma pamanīta. Tagad sieviete pati drīkst izvēlēties – tieši tāpēc zuda nepieciešamība izcelt savu ārieni ar mākslīgu paņēmienu palīdzību.
Otrs, ne mazāk būtisks iemesls – skaistuma industrijas straujā attīstība, kas savas tūkstošgades sākumā panāca milzīgu progresu. Ja agrāk koriģēt savu ārieni nācās ar kostīma vai grima palīdzību, tagad ar šo uzdevumu lieliski tiek galā kosmetologi un ķirurgi. Savukārt apģērbam, frizūrai un meikapam tiek atvēlēta vien neuzkrītošā «rāmja» funkcija pašas «gleznas» efektīgākai pasniegšanai.

Attēlu rezultāti vaicājumam “calvin klein minimalist style”

Stila pazīmes
Galvenais minimālisma princips ir funkcionalitātē: nekā lieka. Apģērbā nav dekoratīvu detaļu un rotājumu, nevienas kabatas vai pogas, kas būtu piešūtas skaistuma pēc. Skaisti ir tikai tas, kas ir ērti.
Vēl viena minimālisma pazīme – tā saucamais «anatomiskais piegriezums»: apģērba kontūras atdarina dabiskās ķermeņa līnijas, nekropļojot proporcijas un nepārspīlējot formas.
Piegulēšanas pakāpe mainās no soft look līdz close fit. Silueta līnijas var būt pietiekami sievišķīgas, taču bez atklāta uzsvara uz seksualitāti. Taču tāpat iespējams arī «konceptuālais piegriezums», kas ignorē dabisko ķermeņa struktūru un rada pašpietiekamu strukturētu formu.

Dizaina vienkāršums savijas ar nevainojamo audumu kvalitāti. Vēlams dabīgo audumu «eko šiks» no vilnas, zīda, kokvilnas un lina.
Ļoti svarīga ir krāsu gamma, ko nereti sauc par eco colors. Vienkrāsainie pieklusinātie toņi, emocionāli neitrāli un psiholoģiski komfortabli, kas asociējas ar mieru un nosvērtību. Koka, akmens, smilšu, atkailinātā ķermeņa, tumšā ūdens un miglas krāsas.

Attēlu rezultāti vaicājumam “calvin klein minimalist style”

Aksesuāros – striktas līnijas, ģeometriskas formas, atturīgas krāsas un lakoniskas tekstūras.

Minimālisma estētika radusi izpausmi arī meikapā, kuram deva nosaukumu nude: tonālie līdzekļi dabiski bēšos toņos, akcentēta sejas skulptūra, neitrālas lūpas un acis. Minimālistiska frizūra – tīri kopti mati dabīgā krāsā.

Attēlu rezultāti vaicājumam “calvin klein minimalist style”
Mūsdienu versija
Aizsācies 1990-jos gados kā avangarda virziens, ar laiku minimālisms izgāja ārpus modīgā trenda rāmjiem un pārvērtās par noturīgu XXI gadsimta tendenci. Tas sasaucās ar mūsdienu rietumu sabiedrības interesēm, slavinot vienkāršību un dabiskumu kā dzīves normu. Minimālisms ir stils tiem, kas izvēlas neakcentēt apģērba nozīmi savā dzīvē.
Taču pēdējās sezonās, mūsdienu aktualitāšu daudzveidībā tik ierasts un gandrīz nemanāms, šis stils jau atkal atgūst aktuālā hīta statusu.

Attēlu rezultāti vaicājumam “calvin klein minimalist style”
Ar vārdu «neo-minimālisms» tas aizpildīja modes galvaspilsētu skates un sieviešu garderobes.

Taču jāpatur prātā, ka visā šķietamajā vienkāršībā minimālisms ir samērā sarežģīts un prasīgs. Lai ietērptos koncetuālajā vienkāršībā, jābūt pietiekami spilgtai individualitātei un apveltītai ar izteiksmīgu ārieni. Turklāt minimālisms nepacieš nevīžību un virspusīgu attieksmi – lai minimālistiskais stils būtu stilīgs, tam jābūt perfektam. Turklāt tas prasa ievērojamus tēriņus: jo sarežģītus dizainus, izteiksmīgus kontrastus un dekoratīvos akcentus aizstāj nevainojama piegriezuma un auduma kvalitāte, kas, kā zināms, lēti nemaksā.

Attēlu rezultāti vaicājumam “calvin klein minimalist style”

Attēlu rezultāti vaicājumam “minimalist style wardrobe”

 

 

 

(Visited 11 times, 1 visits today)
(Visited 11 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *