Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Grieķijā darbu atsākusi Atēnu birža

Grieķijas galvaspilsētā Atēnās pirmdien atsāk strādāt akciju birža, kas ir bijusi slēgta piecas nedēļas valsts parāda krīzes dēļ.

Ir gaidāms, ka tirdzniecība biržā pirmdien būs nestabila un tas visvairāk skars banku akcijas, jo Grieķijas kredītiestādes ir viegli ievainojamas pēc miljardiem eiro aizplūšanas no noguldījumiem pēdējo sešu mēnešu laikā.

No Grieķijas bankām kopš decembra ir izņemti apmēram 40 miljardi eiro, pastāvot bažām par Grieķijas ekonomikas likteni, liecina šīs valsts banku asociācijas dati.

Birža tiek atkal atvērta pēc tam, kad Eiropas Savienības (ES) un Starptautiskā valūtas fonda (SVF) auditori pirmoreiz tikās ar Grieķijas ministriem, lai galīgi vienotos par trešo starptautisko aizdevumu šai valstij līdz 86 miljardu eiro apmērā.

Pēdējā tirdzniecības sesija Atēnu biržā notika 26.jūnijā dažas stundas pirms tam, kad Grieķijas premjerministrs Aleksis Ciprs izsludināja referendumu par starptautisko kreditoru priekšlikumiem, kuri paredzēja jaunu starptautiskā aizdevuma programmu apmaiņā pret nodokļu paaugstināšanu un tēriņu samazināšanu.

Grieķijas iedzīvotājiem steigšus izņemot skaidru naudu bankomātos, valdība no 29.jūnija noteica kapitāla kontroles pasākumus un paziņoja par banku un biržas slēgšanu.

Bankas atsāka darbu 20.jūnijā, bet tika saglabāti ierobežojumi naudas izņemšanai bankomātos un pārskaitījumiem uz ārvalstīm. Vēl arvien ir spēkā skaidrās naudas izņemšanas limits līdz 60 eiro dienā.

Atēnu biržā no pirmdienas ārvalstu investori varēs darboties kā parasti, bet vietējo tirgotāju transakcijas ierobežos valdības noteiktie kapitāla kontroles pasākumi.

Grieķijas investori nevarēs finansēt vērtspapīru iegādi ar naudu no saviem banku kontiem Grieķijā, bet varēs izmantot banku kontus ārvalstīs vai maksāt ar skaidru naudu.

Atēnu birža, kas dibināta 1876.gadā, savā vēsturē ir bijusi slēgta vairāk nekā 10 reižu. Tas noticis 2008.gadā Grieķijas Bankas darbinieku streika dēļ, 1996.gadā saistībā ar akciju manipulāciju skandālu, pēc Turcijas iebrukuma Kiprā 1974.gadā, Pirmā pasaules kara un Otrā pasaules kara laikā un citos gadījumos.

 

Pirmais Biznesa radio pēc financenet (G)

(Visited 45 times, 1 visits today)
(Visited 45 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *