Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Ignalinas AES saņēmusi pirmos kodolatkritumu konteinerus

Pirms septiņiem gadiem slēgtā Ignalinas atomelektrostacija (AES) saņēmusi pirmos divus no 190 paredzētajiem kodolatkritumu glabāšanas konteineriem. Tie nogādāti izlietotās kodoldegvielas pagaidu glabātavā Visaginā, tā dēvētajā objektā B1, 125 kilometrus no Viļņas.

Kā paziņojusi Ignalinas AES vadība, konteineri, kas sākumā neatbilda standartiem, tagad ir pārveidoti, modificējot hermētisko vāku sistēmu.

«Esam projekta īstenošanas nobeiguma stadijā. (..). Saņemot pārveidotos konteinerus, varēsim pabeigt atlikušos aukstās testēšanas posmus pilnā apjomā,» norādījis Ignalinas AES ģenerāldirektors Darjus Janulevičs.

Konteineri no rūpnīcām Vācijā un Čehijā ar prāmi vispirms tika nogādāti Klaipēdas ostā un no turienes pa dzelzceļu tālāk uz AES laukumu. Vēl divi konteineri tiks atvesti marta beigās, bet piegādi pilnībā pabeigt paredzēts līdz 2021.gada martam.

Pērn novembrī Ignalinas AES un Vācijas uzņēmumu «Nukem Technologies» un GNS konsorcijs pēc vismaz piecus gadus ilgām sarunām beidzot parakstīja 193,5 miljonu eiro vērtu projekta B1 līguma papildinājumu, kurā puses atsakās no visām agrākajām pretenzijām, kuru dēļ projekta īstenošana bija iekavējusies par pieciem līdz sešiem gadiem.

Slēgtajā kodolspēkstacijā šobrīd tiek veikti izlietotās kodoldegvielas uzglabāšanas iekārtu aukstie izmēģinājumi blokos bez radioaktīvo atkritumu izmantošanas, kuru mērķis ir apliecināt, ka pabeigtā būve, tās sistēmas un iekārtas spēj darboties droši un saskaņoti, novērtēt tās atbilstību projekta prasībām un sagatavot objektu ekspluatācijai. Tā dēvētos karstos izmēģinājumus, kuros tiek izmantoti radioaktīvie atkritumi, paredzēts uzsākt šā gada nogalē, bet 2017.gada rudenī sākt jaunās pagaidu glabātavas izmantošanu. Visu izlietoto kodoldegvielu tajā plānots ievietot līdz 2022.gadam.

Izpildot saistības, ko Lietuva uzņēmās, stājoties Eiropas Savienībā, Ignalinas AES pirmais energobloks tika apturēts 2004.gada 31.decembrī, bet otrais – 2009.gada pēdējā dienā, vēsta Tvnet.

(Visited 29 times, 1 visits today)
(Visited 29 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *