Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Jauni ES datu aizsardzības noteikumi: vairāk patērētāju kontroles pār privātajiem datiem

2012.janvārī Eiropas Komisija iesniedza priekšlikumu par Eiropas Savienības datu aizsardzības noteikumu pārstrādāšanu. Tos pirmā lasījuma pieņēma 2014.gada 12.marta plenārsesijā. 2015.gada 15.jūnijā dalībvalstis pieņēma savu nostāju. Pēc tam sākās trīspusējās likumdošanas sarunas starp Komisiju, Padomi un Parlamentu, kuras tikko ir noslēgušās.

Jaunie Eiropas Savienības datu aizsardzības tiesību akti radīs vienotus un digitālajam laikmetam pielāgotus datu aizsardzības noteikumus visā Eiropas Savienībā. Tie uzlabos arī tiesisko paredzamību uzņēmējiem un palielinās iedzīvotāju uzticēšanos digitālajam vienotajam tirgum. Viens no jaunajiem  noteikumiem, piemēram, paredz, ka būs jāsaņem nepārprotama personas piekrišana datu apstrādei, un uzņēmējiem, kas to neievēros, paredzēti stingri naudas sodi.

Jaunie noteikumi aizvietos Eiropas Savienības pašreizējos datu aizsardzības noteikumus, kas izstrādāti 1995.gadā, kad internets vēl bija “bērna autiņos”. Vienlaikus noteikumi cenšas sniegt arī paredzamību uzņēmumiem, lai stimulētu inovāciju un attīstītu vienoto digitālo tirgu.

Jaunie noteikumi, piemēram, paredz skaitri apstiprinošu piekrišanu privāto datu apstrādei, kas sniegs patērētājiem vairāk kontroles par to, kā tiek izmantoti viņu sniegtie privātie dati. Piemēram, par piekrišanu nevarēs uzskatīt neiebilšanu, lauciņus, kas “atķeksēti” jau iepriekš.

Bērniem līdz noteiktam vecumam vajadzēs viņu vecāku piekrišanu, lai atvērtu kontu, piemēram, Facebook, Instagram vai Snapchat – tas jau pašlaik tiek prasīts lielākajā daļā Eiropas valstu. Jaunie noteikumi ļauj dalībvalstīm pašām noteikt piekrišanas vecumu, kas nedrīkstēs būt mazāks par 13 un lielāks par 16 gadiem.

Noteikumi paredz, ka patērētājiem jānodrošina iespēja tikpat vienkārši atsaukt sniegto piekrišanu.

Eiropas Parlamenta deputāti pieprasīja, ka ar jaunajiem noteikumiem ir jāpārtrauc prakse privātuma atrunas publicēt sīkiem burtiņiem, bet tā jāsniedz vienkāršā valodā un viegli izlasāmā drukā.

Uzņēmumiem var nākties maksāt sodu līdz 4% no to apgrozījuma pasaulē par datu aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Uzņēmumiem nāksies cik drīz vien iespējams ziņot dalībvalsts uzraudzības iestādei par nopietniem pārkāpumiem saistībā ar datiem, lai lietotājam būtu iespēja veikt atbilstošus pasākumus.

Tāpat uzņēmumam būs jānozīmē datu aizsardzības inspektors firmās, kas apstrādā ievērojamu daudzumu sensitīvu datu, vai novēro patērētāju uzvedību. No šīs prasības būs atbrīvoti uzņēmumi, kuru pamatdarbība nav saistīta ar datu apstrādi.

Šobrīd tālākie soļi paredz, ka vienošanos par regulas noteikumiem plenārsesijā pieņems 2016.gada martā vai aprīlī, bet pēc regulas spēkā stāšanās dalībvalstīm būs divi gadi laika piemērot tās noteikumus.

 

Uldis Štokmanis – 1.biznesa radio

(G)

(Visited 85 times, 1 visits today)
(Visited 85 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *