Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Kas padara cilvēku laimīgu Latvijā?

Swedbank Latvijas Vērtību pētījumā mēģināja noskaidrot Latvijas iedzīvotāju laimes formula, lai uzzinātu vairāk par pētījumu un tā rezultātiem, Pirmā Biznesa radio žurnāliste Lana Zujeva sazinājās ar Swedbank Uzkrājumu un apdrošināšanas atbalsta daļas Latvijā vadītāju Reini Jansonu!

 Pastāstiet vairāk par pētījumu, un kā radās doma pēc tā nepieciešamības?

 Kopumā cilvēku sajūtas nereti iet kopā ar personīgo budžetu. Līdz ar to, mēs kā banka velējamies saprast kā cilvēku vērtības, tai skaitā laimes sadaļa, iet kopā un ir saistīta ar personīgajām finansēm. Laimes sadaļa parāda, ka šī laimes sajūta cilvēkiem viennozīmīgi pietiekami spēcīgi koralē ar personīgajām finansēm, ar drošības sajūtu un tādu kā finansiālo rūpi par tuviniekiem un apkārtējiem.

 Kāds ir laimīgs cilvēks Latvijā?

 Latvijā šobrīd laimes sajūta ir augstākajā līmenī, šobrīd kopš valsts neatkarības atgūšanas. Kopumā Latvijā ir 73% laimīgu iedzīvotāju, nedaudz laimīgākas ir sievietes, 77% sieviešu pret 70% vīriešu. Kopumā tas skaidrojams ar izglītības līmeni, laimīgāks cilvēks ir tas, kuram ir augstākā izglītība, Latvijā sievietes vidēji ir augstāk izglītotas nekā vīrieši. Otra saistība ir ar drošības sajūtu, iedzīvotāji, kuri ir vairāk nodrošinājušies pret iespējamiem riskiem, ir laimīgāki par tiek, kas to nedara. Un atklājās, ka sievietes ir vairāk tendētas nodrošināties pret riskiem kā vīrieši, līdz ar to ir laimīgākas.

 Apkopojot iedzīvotāju atbildes uz jautājumu par to, kādu viņi iztēlojas laimīgu cilvēku Latvijā, kopumā vairāk nekā puse (54%) respondentu apgalvo, ka laimīgs cilvēks Latvijā ir sieviete. Tendence sievietes uzskatīt par laimīgākām piemīt gan vīriešiem, gan pašām sievietēm.

Pēc iedzīvotāju domām laimīgam cilvēkam Latvijā mēnesī jāpelna vismaz 1000 eiro. Domas par laimīga cilvēka bērnu skaitu dalās. Teju puse (40%) domā, ka viņam ir divi bērni, kamēr gandrīz katrs ceturtais (24%), norāda, ka trīs bērni. Gandrīz tikpat (23%) domā, ka laimīgam cilvēkam bērnu nav vispār. Laimīgs cilvēks Latvijā dzīvo Rīgā vai citā pilsētā. Arī laukos dzīvojošie domā, ka laimīgie dzīvo tieši pilsētās. Laimīgs cilvēks daudz sporto (apmēram piecas stundas nedēļā) un mīlējas gandrīz katru otro dienu jeb 14 reizes mēnesī. Laimīgi cilvēki Latvijā izlasa 1-2 grāmatas gadā un vismaz reizi divos līdz trīs mēnešos apmeklē kādu kultūras pasākumu.

Kas Latvijas iedzīvotājus dara laimīgus, kas – nelaimīgus?

 Latvijas iedzīvotāju galvenais laimes avots ir ģimene (atbildi norādījuši 65% aptaujāto), mīlestība (21%), savs mājoklis (16%), pieejamais naudas daudzums (14%), kā arī veselība (11%) un sekss (10%). Savukārt nelaimīgus Latvijas iedzīvotājus visbiežāk dara naudas trūkums (norādījuši 33%) un veselības problēmas (21%). Savukārt katram desmitajam (11%) nelaimīgam liek justies darbs.

Vai vecums ietekmē laimes sajūtu?

Ja citās pasaules valstīs kļūstot vecākiem, cilvēki kopumā kļūst arī laimīgāki, tad Latvijā redzama pilnīgi pretēja tendence – vislaimīgākie cilvēki jūtas tieši jaunības gados (15 līdz 24 gadus vecu respondentu vidū laimīgi jūtas 72% aptaujāto). Palielinoties gadu skaitam, laimes sajūta rūk, viszemāko punktu sasniedzot 45 līdz 54 gadu vecumā, kad laimīgi jūtas 59% aptaujāto.

Ko Jūs vēlētos pateikt sarunas nobeigumā?

 Manuprāt galvenās atziņas, kas no laimes sadaļas nāk ārā, ir, ja tu gribi būt laimīgs, tad mācies, kā arī, ja cilvēks apdrošinās, viņš kļūst laimīgāks.

Tā kā mācamies un apdrošināmies.

Interviju atkārtojumā klausieties Pirmajā Biznesa radio brīvdienās! (L)

Klausītāji un mūsu lasītāji mēs gribētu uzzināt vai Jums ir svarīgs apskatītais jautājums! Lūdzu, komentējiet, būsim pateicīgi par Jūsu viedokli!

(Visited 175 times, 1 visits today)
(Visited 175 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *