Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Lapsa un „Kapitāls” skaita, cik Latvijā miljonāru

Foto: 1. Biznesa radio

 

Žurnāls «Kapitāls» decembra numurā pēc tradīcijas publicē «Latvijas simt lielāko miljonāru sarakstu». Tā apkopotāji – žurnālisti Lato Lapsa un Kristīne Jančevska, korporatīvo finanšu kompānija «Laika stars» un SIA «Lursoft». Par to, cik pilnīgs un izsmeļošs ir šis saraksts, preses konferencē stāstīja Lato Lapsa.

„Mēs nekad nezināsim visus bagātākos cilvēkus, mēs nekad nezināsim visu, kas viņiem pieder. Savulaik, kad mēs sākām veidot miljonāru sarakstus, mūs mocīja kompleksi, ka mēs nezinām šo un to. Vēl joprojām pasākumos [VIP ložās] redzam Laventa kungu, kuram pēc visiem Latvijas oficiālajiem reģistriem nepieder nekas, bet iekšējā balss mums saka, ka tā nevar būt un visi cilvēki, kas grozās šajās aprindās, saka, ka tā, protams, nav. Mēs runājām ar „Forbes” pārstāvjiem un viņi atzina – Mēs arī nezinām visu, mēs vienkārši gadu pēc gada tiecamies pēc pilnības un speram pa mazam solītim uz priekšu.”

Trešo gadu pēc kārtas Latvijas 100 bagātāko cilvēku saraksta pirmajās vietās ierindoti AS «ABLV Bank» īpašnieki Oļegs Fiļs un Ernests Bernis. Fiļa bagātība gada laikā augusi par 64 miljoniem eiro, sasniedzot 299 miljonus eiro. Berņa mantība tāpat vairojusies par 64 miljoniem eiro, sasniedzot 296 miljonus eiro. Šogad trešajā vietā «Rietumu bankas» lielākais īpašnieks Leonīds Esterkins ar 256 miljonus eiro, ceturtajā otrs lielākais «Rietumu bankas» līdzīpašnieks Arkādijs Suharenko ar 131 miljonu eiro. Piektais – kompānijas «Mikrotīkls» līdzīpašnieks Arnis Riekstiņš ar 80 miljonu eiro. Kāpēc sarakstā nav Ainārs Šlesers?

„Šlesera kunga tur nav. Cik es atceros no viņa deklarācijām, viņam ar sievu viss bija uz pusēm, bet oficiālie īpašumi nedod viņam vietu pirmajā simtniekā, ne arī starp bagātākajām ģimenēm.”

Visos vērtējumos korporatīvo finanšu kompānijas «Laika stars» eksperti nozīmīgāko Latvijas uzņēmumu tirgus vērtību aprēķināja, balstoties uz publiski pieejamo «Lursoft» informāciju par tiem, un uzskata, ka rezultātu atbilstību var vērtēt 70-75% robežās. Lato Lapsa komentē:

„Publiski ticamo datu paliek mazāk, gan likumdevēju gribas dēļ, gan – lai ko runā par cīņu pret ofšoriem, pamēģiniet saprast, kam šobrīd pieder Ventspils tranzīta bizness. Kam pieder Ventbunkers? Nav ne jausmas. Par to pašu Lembergu ģimenes reālo īpašumu kopsummu mēs esam lietas kursā, pateicoties ne jau publiskajiem reģistriem, bet Latvijas Ģenerālprokuratūrai, kas to visu uzskaitīja – pilnīgi vai nepilnīgi, tas ir cits jautājums.”

Kāda loma saraksta sastādīšanā ir kredītsaistībām, paskaidroja  korporatīvo finanšu kompānijas “Laika stars” vadība.

„Tiek ņemts vērā pelņas rādītājs pirms procentiem, nodokļiem un nolietojuma, pareizināts ar noteiktu multiplikatoru, tad tiek atskaitītas kredītsaistības, lai iegūtu uzņēmuma kapitāla daļu, kapitāla posteņa tirgus vērtības indikatoru.”

Saraksta veidotāji sastādījuši arī to bagātnieku tabulu, kurus nav iespējams iekļaut Latvijas 100 bagātāko cilvēku sarakstā, jo tajā obligātas ir publisko reģistru stingri uzrādītas īpašumtiesības. Tāpēc vēl ir tapis arī “savādo” miljonāru saraksts. Šo cilvēku aktīvi, kaut projām no publikas acīm, ir lēšami ne vienā miljonā vien.

„Tie ir tie, par kuriem ir skaidrs, ka viņi būtu pelnījuši vietu starp Top 100, bet viņu paslēpju spēlēšanas līmenis ir tas, līdz kuram mēs tikt nevaram, nebūdami tiesību sargāšanas iestādes, un balstoties tikai uz publiski ticamiem datiem. Tāpēc viņiem ir sava, tā sacīt, goda plāksne”.

“Neparasto” miljonāru skaitā ir sportisti Andris Biedriņš un Sandis Ozoliņš, un daudzi bijušie – bijušais “Skonto grupas” īpašnieks Guntis Indriksons, bijušais “Bankas Baltija” saimnieks Aleksandrs Lavents, bijušais “Ventspils naftas” prezidents Jānis Blaževičs, bijušais “Itera Latvija” padomes priekšsēdētāja vietnieks Ainārs Gulbis, bijušais “Latvijas Kuģniecības” prezidents Andris Kļaviņš bijušais “Ventspils naftas” prezidents Igors Skoks un citi. Bet cik miljonāru Latvijā ir vispār? Lūk, ko saka Lato Lapsa.

„Pirms krīzes kopā ar Dienas Biznesu gatavojām nevis 100 bagātāko, bet tapa Latvijas visu miljonāru saraksts. Tas bija labajos laikos, kad bija pieejami zemes grāmatu dati, u.c., un toreiz līdz 1000 mēs saskaitījām. Viņu īpašumu vērtība bija virs 1 miljona eiro. Top 100 lauvas tiesa ir uzņēmēji, kur galvenā aktīvu vērtība ir uzņēmumi. Pie līmeņa 1-2 miljoni eiro, lielu lomu sāk spēlēt nekustamie īpašumi. Pašlaik sakarā ar zemesgrāmatu nepiejamību šādu sarakstu nav iespējams sastādīt, ja vien to nesastāda, teiksim, Drošības policija vai VID savām vajadzībām. Bet skaidrs ir, ka ar 2008.-2009.gadu miljonāru skaits samazinājās uz pusi.”

(Visited 3,147 times, 1 visits today)
(Visited 3,147 times, 1 visits today)

6 Comments

 1. Janis

  November 21, 2014 | 22:20 at 22:20

  Tests: Pārbaudam vai lapa nekarās.

 2. Anonims

  March 4, 2015 | 16:47 at 16:47

  Lapa iet kā pulkstens .

 3. CredPro

  June 17, 2015 | 14:14 at 14:14

  Pēc 5-10 gadiem Latvijā varētu parādīties arī pirmie miljardieri, tikai nav zināms no kurām jomām tie nāks, bet visticamāk, ka tieši no financēm, jo Latvijā nav derīgo izrakteņu vai spēcīgas rūpniecības.

 4. vcredit

  July 3, 2015 | 18:53 at 18:53

  Kas augstu lido, tas zemu krīt. Miljonāru piezemēšanās nav no tām mīkstākajām.

 5. Kredit24

  November 16, 2015 | 21:21 at 21:21

  Aizkraukles bankai izskatās, ka iet krietni labāk par citiem.

 6. Dārta Kaņepe

  December 31, 2015 | 08:54 at 08:54

  Dīvaini, ka šī raksta komentāros ir tikai ātro kredītu jomas pārstāvji, kas kā bezkaunīgi parazīti piedrazo katru blogu un forumu.

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *