Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Latvijas iedzīvotāji saskata ieguvumus savai valstij no dalības ES

Saskaņā ar jaunāko Eiropas Parlamenta pasūtīto Eirobarometra aptauju, arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka mūsu valsts ir guvusi labumu no dalības Eiropas Savienībā. Šādu viedokli pauduši 66% respondentu, kas ir par 6 procentpunktiem vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā. Turklāt salīdzinājumā ar 2013.gada jūniju tā domā par 9 procentpunktiem vairāk Latvijas iedzīvotāju.

Pieaugusi arī Latvijas iedzīvotāju interese par Eiropas Savienības poliskajiem procesiem – tas ir svarīgi 57%, kas ir vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā, kur ir 54%.

Aptaujā piedalījās 28 150 Eiropas Savienības iedzīvotāju vecumā virs 15 gadiem. Tā tika veikta no 19. līdz 29.septembrim – laikā, kad pie Eiropas Savienības robežām bija migrantu pūļi un mediji regulāri ziņoja par traģiskiem nāves gadījumiem.

Kā trīs būtiskākos ieguvumus no dalības Eiropas Savienībā Latvijas iedzīvotāji min jaunas darba iespējas – 47%, ieguldījumu miera uzturēšanā un drošības stiprināšanā – 42% un Eiropas Savienības ieguldījumu ekonomikas izaugsmē – 36%.

Respondentus aicināja izvērtēt, vai viņu valsts dažādās politikas jomās pieņemtu labākus vai sliktākus lēmumus, ja nebūtu Eiropas Savienības sastāvā? Tāpat kā iepriekš – 2014.gada novembrī un decembrī – lielākā daļa respondentu norādīja, ka viņu valsts nevarētu pieņemt labākus lēmumus gandrīz nevienā jomām. Tomēr par tādām jomām kā lauksaimniecība un imigrācija respondentu viedokļi krietni atšķīrās. Dažās dalībvalstīs vairums uzskata, ka viņu valsts rīkotos labāk, nebūdama Eiropas Savienībā.

Atbildot uz jautājumu, kādi faktori varētu stiprināt “Eiropas pilsoņu” sajūtu, vairums Latvijas iedzīvotāju, tādu bija 44%, prioritāri minēja starp dalībvalstīm saskaņotu Eiropas sociālās labklājības sistēmu. Šī faktora nozīme ir nepārprotami pieaugusi  – tā šoreiz Latvijā atbildējuši par 13 procentpunktiem vairāk nekā 2014.gada novembrī.

Otrs visbiežāk minētais faktors, kas stiprinātu “Eiropas pilsoņu” sajūtu, Latvijā – 28% – minēta: iespēja pārvietoties uz jebkuru Eiropas Savienības valsti pēc pensijas vecuma iestāšanās, tai skaitā, iespēja tur saņemt savu pensiju. Kā trešais faktors minēts: Eiropas ārkārtas reaģēšanas dienests starptautisku dabas katastrofu gadījumā. Tā uzskata 18% Latvijas iedzīvotāju.

Par 2 procentpunktiem palielinājies to Latvijas iedzīvotāju skaits, kuri jūtas piederīgi Eiropas Savienībai – līdz 65% – tas ir otrs augstākais rādītājs Eiropas Savienībā. Vidēji Eiropas Savienībā tā jūtas 51%. Latvijas iedzīvotāju skatījumā trīs svarīgākie elementi, kas veido vienotu Eiropas identitāti ir vienota valūta – eiro – tā domā 49%, demokrātija un brīvība – 30% un kultūra – 28%.

Jāmin, ka 77% Latvijas iedzīvotāji pārliecinoši piekrīt tam, ka daudz svarīgāk ir tas, kas vieno dažādu Eiropas Savienības valstu iedzīvotājus, nevis – kas tos šķeļ. Latvijas iedzīvotāju atbalsts šim apgalvojumam ir palielinājies par 7 procentpunktiem kopš 2013.gada jūnija, un tas ir vislielākais pieaugums Eiropas Savienības valstu vidū.

 

Uldis Štokmanis – 1.biznesa radio

(13:07, atkārtojums 16:07, 19:20, 22:20)

(G)

(Visited 34 times, 1 visits today)
(Visited 34 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *