Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Mobilais tālrunis pie automašīnas stūres – arvien biežāks drauds cilvēka drošībai

SEB bankas un Drošas braukšanas skolas veiktā aptauja parādījusi, ka vairāk nekā puse aptaujāto autovadītāju mēdz runāt pie mašīnas stūres pa mobilo tālruni, to turot rokā.   Tikai 28% apjautāto atbildēja, ka, vadot auto, mobilo sakaru ierīci neizmanto, bet 19% izmanto hands-free sistēmu.

DBS Autoskolas pārstāvis Artūrs Priednieks paskaidro, ka, runājot pa telefonu, tiek kavēta autovadītāja uzmanība un reakcijas spēja: ”Lielākā problēma nav tā, ka viena roka ir aizņemta ar telefonu. Problēma ir galvā – uzturot sarunu, vadītājs nevar pienācīgi koncentrēties uz ceļu un braukšanu. Kamēr saruna ir „viegla”, tas izdodas, taču, saziņai kļūstot spraigākai un nopietnākai, domas gluži nemanāmi pārslēdzas uz apspriežamo tematu. ”

Īpaši riskanta šāda uzmanības dalīšana kļūst līdz ar jauno mācību gadu, kad skolās pēc ilgākas prombūtnes atgriežas tūkstošiem bērnu. SEB līzinga vadītāja Nellija Kočanova atzīst, ka vasaras brīvlaikā bērni par bīstamību uz ielas ir piemirsuši un daudz biežāk izraisa riska situācijas. Savukārt autovadītājs, kurš runā pa tālruni, nespēj uz tām reaģēt pietiekami ātri.

„Te ir vietā atgādināt drošas braukšanas pamatnosacījumus – pamanīt varbūtēju problēmu, paredzēt situācijas attīstību un pieņemt pareizu lēmumu, lai nepieļautu negadījumu. Situācijas novērtējums un atbilstoša reakcija prasa laiku, tādēļ būtisks ir braukšanas ātrums— jo lēnāk brauksim, jo mazāku attālumu nobrauksim mirklī, kad jāpieņem lēmums par nākamo darbību, attiecīgi vairāk laika atliek tās veikšanai. Parasti tas nav pārāk sarežģīti – ja vien šajā laikā telefoniski nerisinām darba vai ģimenes problēmas. ”

SEB bankas veiktā aptauja liecina, ka telefona lietošana pie stūres kļūst arvien izplatītāka – vēl pirms dažiem gadiem šādā ieradumā atzinās 45% respondentu. Turklāt jaunie dati liecina, ka tā dēvēto brīvo roku jeb handsfree iekārtu izmanto vien katrs piektais (19%). – te jāuzsver, ka telefona lietošana bez handsfree iekārtas auto vadīšanas laikā ir administratīvi sodāms pārkāpums.

SEB bankas, Valsts policijas un DBS aptauja par drošību uz ceļa veikta interneta vidē. Atbildes snieguši 1842 respondenti vecumā no 20 līdz 65 gadiem.

Pirmais Biznesa radio pēc SEB materiāliem / Foto: carthrottle.com  (A)

(Visited 99 times, 1 visits today)
(Visited 99 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *