Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Nedēļas notikumu apskats

Pirmdien Centrālās statistikas pārvalde mums sniedza vēsti, ka septembrī, salīdzinājumā ar augustu, Latvijā patēriņa cenas pieaugušas par 0,5%, bet gada laikā – septembrī inflācija sasniegusi 0,6%, savukārt pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem, septembrī samazinājās par 0,2%.

Pirmdien uzzinājām, ka valstij vislielākais labums esot no aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa un finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas, bet par visnespējīgāko atzīts izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis. To liecināja tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS septembrī veiktā aptauja.

Pirmdien amatā stājās jaunā Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, kura ir pirmā sieviete šajā amatā Igaunijas vēsturē. Viņa pilnvaras pārņēma no līdzšinējā Igaunijas prezidenta Tomasa Hendrika Ilvesa. Kaljulaida pirmdien svinīgā ceremonijā parlamentā nodeva prezidenta zvērestu, pēc kura viņa ar Ilvesu rīkoja pieņemšanu valsts amatpersonām un diplomātiem. Mūsu valsts prezidents Raimonds Vējonis sveica jauno Igaunijas prezidenti un pateicās bijušajam Igaunijas prezidentam par ieguldījumu abu valstu attiecībās.

Norvēģijas Aizsardzības ministrija pirmdien paziņoja, ka Vašingtona un Oslo apspriež iespēju rotācijas kārtībā izvietot Norvēģijā ASV karavīrus. Aģentūra AFP pavēstīja, ka šīs ieceres vēl ir agrīnā apspriešanas stadijā un notikušas vienīgi konsultācijas starp abām armijām, taču tas nav apspriests politiskā līmenī. Tikmēr norvēģu laikraksts “Adresseavisen” pirmdien vēstīja, ka Pentagons vēlas Vērnēsē pie Tronheimas, kas atrodas aptuveni 1000 kilometru no Krievijas robežas, izvietot 300 jūras kājnieku.

Latvijā Nacionālajos bruņotajos spēkos no otrdienas notiek kārtējās rezerves karavīru mācības, kas ilgs līdz 25.oktobrim. Sauszemes spēku kājnieku brigāde mācībām pieprasījusi 24, bet Militārā policija – 34 rezerves karavīrus. Rezerves karavīru mācību mērķis ir atjaunot karavīru individuālās, speciālistu un kolektīvās darbības prasmes un iemaņas, lai viņi spētu pilnvērtīgi iekļauties vienības vai apakšvienības uzdevumu izpildē.

Valdība otrdien konceptuāli atbalstīja Veselības ministrijas virzīto veselības aprūpes finansēšanas modeļa variantu, kas paredz finansējumu medicīnai nodrošināt ar valsts obligāto universālo apdrošināšanu no valsts budžeta līdzekļiem. Valdība arī vienojās, ka,  valsts budžetā 2018.gadam reformas veselības aprūpē tiks noteiktas kā prioritāte.

Eiropas Savienības Lauksaimniecības un zivsaimniecības ministru padomē Luksemburgā pēc saspringtām diskusijām, kas noslēdzās pirmdien, 10.oktobra pusnaktī, apstiprinātas Latvijas zvejniekiem būtiskās nozvejas kvotas Baltijas jūrā 2017.gadam. Latvijai izdevās pārliecināt Eiropas Komisijas pārstāvjus, ka Rīgas jūras līča reņģu krājumi ir labā stāvoklī, līdz ar to atbilstoši Latvijas un Igaunijas zinātnieku atzinumam šai Latvijas zvejniekiem būtiskajai sugai bija iespējams panākt uz pusi mazāku samazinājumu – plānotā 21% vietā tas būs 11%, bet nozvejas kvota sasniegs 16 724 tonnas.

Vācijas valdība trešdien atbalstīja likuma grozījumus, kas paredz ierobežot citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņu tiesības uz sociālajiem pabalstiem. Imigrantiem no citām dalībvalstīm, kas ierodas bez darba līgumiem, piecus gadus nebūs tiesību pretendēt uz pabalstiem, ko paredz sociālās apdrošināšanas sistēma. Likumprojekts sagatavots dažus mēnešus pēc tam, kad Eiropas Savienības Tiesa atzina, ka citu dalībvalstu pilsoņiem Vācijā nav tūlītēju tiesību pretendēt uz pabalstiem.

Krievijas armija trešdien veikusi vairākus starpkontinentālo ballistisko raķešu izmēģinājumus. Aģentūra ”RIA Novosti” ziņoja, ka no Krievijas Klusā okeāna flotes zemūdenes Ohotskas jūrā, uz ziemeļiem no Japānas, izšauta kodolgalviņas nestspējīga raķete. Savukārt Barenca jūrā no zemūdenes izšauta raķete “Topol”. Krievijas mediji vēsta, ka trešā raķete izšauta no cietzemes kaut kur valsts ziemeļrietumos. Maskavas spēka demonstrācija seko spriedzes pieaugumam attiecībās ar Rietumiem Sīrijas konflikta dēļ. Jau vēstīts, ka ASV pirms nedēļas pārtrauca sarunas ar Krieviju par pamiera atjaunošanu Sīrijā un par kopīgu vēršanos pret teroristiskajiem grupējumiem. Krievija savukārt apturējusi ar ASV noslēgtā ieroču plutonija pārpalikumu utilizācijas līguma darbību un sadarbību ar ASV atomenerģijas izpētes un attīstības jomā.

Bijušais Padomju Savienības līderis Mihails Gorbačovs pirmdien brīdinājis, ka, pieaugot spriedzei starp ASV un Krieviju, pasaule sasniegusi bīstamu punktu. Viņaprāt, nekavējoties jārunā par galvenajām prioritātēm, kas ir kodolatbruņošanās, cīņa pret terorismu un vides katastrofu novēršana. Salīdzinot ar šīm problēmām, viņaprāt, visam pārējam jāpaliekot ēnā.

Laikraksts “Le Monde” vēsta, ka Francijas prezidents Fransuā Olands jaunā grāmatā “Prezidentam to nevajadzētu sacīt” atzinis, ka Francijas sabiedrībā pastāv problēma ar islāmu. Prezidents norādījis, ka islāms kā reliģija pati par sevi nerada problēmu, bet problēma ir tajā, ka islāms tiecas aizstāvēt savas tiesības kā reliģija Francijā. Olands grāmatā arī pauž viedokli, ka imigrantu Francijā ir pārāk daudz un tik lielai migrācijai nevajadzējis būt. Jāpiebilst, ka imigrācija un identitāte ir aktuālas tēmas Francijā, tuvojoties prezidenta vēlēšanām nākamajā gadā.

Jau nedēļas otrajā pusē Jūrmalas domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis, kurš ir aizdomās turētais kriminālprocesā par iespējamu partiju nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, ceturtdien domes ārkārtas sēdē tika atcelts no amata. Balsojumā par neuzticības izteikšanu Truksnim viņš no amata tika gāzts ar astoņām balsīm “par” un sešām “pret”.

Arī ceturtdien – valdība atbalstīja 2017.gada valsts budžeta projektu, kurā plānotie ieņēmumi ir 8,066 miljardi eiro, savukārt izdevumi – 8,367 miljardi. Salīdzinot ar 2016.gada budžetu, nākamgad plānotie valsts budžeta ieņēmumi paredzēti par 664 miljoniem eiro lielāki. Savukārt valsts budžeta izdevumi nākamgad paredzēti par 681 miljonu eiro lielāki nekā šogad. Šobrīd budžeta projekts jau nogādāts Saeimā deputātu vērtējumam.

(Visited 23 times, 1 visits today)
(Visited 23 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *