Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Nolūkā izvairīties no spiegiem rosina amatpersonas deklarācijā nenorādīt karavīru amatu

Lai izvairītos no ārvalstu izlūkdienestiem, Aizsardzības ministrija (AM) rosina amatpersonas deklarācijas publicējamā daļā nenorādīt karavīru amata nosaukumu.

Šobrīd Ministru kabineta noteikumi paredz, ka, aizpildot deklarācijas publicējamo daļu, amatpersona norāda savu vārdu, uzvārdu, kā arī pilnu valsts amatpersonas darbavietas vai valsts amatpersonu saraksta iesniedzējas institūcijas nosaukumu un valsts amatpersonas amata nosaukumu.

Tagad AM rosina noteikumus papildināt ar jaunu normu, proti, aizpildot deklarācijas publicējamo daļu, Nacionālo bruņoto spēku (NBS) profesionālā dienesta karavīrs norāda savu vārdu, uzvārdu, darbavietu – NBS un amatpersonas amata nosaukuma vietā kā tiesisko statusu norāda terminu «karavīrs».

Saskaņā ar likumu «Par valsts noslēpumu» par valsts noslēpumu var atzīt informāciju par valsts militāro potenciālu. Kaut gan karavīru amatu saraksts nav klasificēts dokuments, tomēr, ņemot vērā NBS vienību standartizēto struktūru, publicējot valsts amatpersonas deklarācijas publiskajā daļā pilnu NBS karavīra amatu un vienību, kurā viņš pilda dienestu, var pastarpināti iegūt visaptverošu informāciju par bruņoto spēku kaujas spējām, un šāda informācija jau ir uzskatāma par valsts noslēpumu.

Pēc publiskojamās informācijas iespējams aptuveni identificēt, kādus uzdevumus veic attiecīgais karavīrs un kāda līmeņa valsts noslēpuma objekti, NATO un Eiropas Savienības klasificētā informācija tam pieejami. Attiecīgi ārvalstu izlūkdienestiem ir pietiekami viegli identificēt potenciālos mērķus, tas atvieglo darbības, kas vērstas pret Latvijas interesēm.

Ņemot vērā arī to, ka NBS karavīri piedalās NATO misijās reģionos, kur ir augsts terorisma līmenis, šie karavīri un viņu ģimenes var kļūt arī par teroristu mērķiem.

Grozījuma mērķis, ņemot vērā šī brīža ģeopolitisko situāciju, ir preventīvos nolūkos novērst identificētos riskus attiecībā uz valsts noslēpumu un pašu karavīru drošību, pirms tie iestājas un rada nelabvēlīgas sekas, proti, ierobežot informācijas publicēšanu par karavīriem.

Grozījumus noteikumos AM bija iesniegusi šonedēļ notikušajā valsts sekretāru sanāksmē.

Jau ziņots, ka, lai mazinātu iespējamos riskus valsts drošībai, AM turpmāk vēlas vairs nepublicēt internetā karavīru atalgojumu un vārdus. Par šo ierosinājumu vēl būs jālemj Saeimai, ziņo Tvnet.

(Visited 34 times, 1 visits today)
(Visited 34 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *