Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

NVA: šogad ievērojami krities bezdarba samazinājuma temps

Šogad, salīdzinot ar pagājušo gadu, ievērojami krities bezdarba samazinājuma temps, atzina Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA).

Šogad bezdarba rādītāju ziņā kopējās tendences ir līdzīgas pagājušajam gadam – kritums vērojams gan reģistrētā bezdarba līmenī, gan bezdarbnieku skaitā. Vienlaikus samazinājuma temps ir krietni krities. Proti, ja 2014.gadā (2013.decembris -2014.decembris) samazinājums bezdarba līmenī bija viens procentpunkts, tad šogad līdz novembrim tas ir 0,1 procentpunkts. Aģentūrā gan norādīja, ka 12 mēnešu starpība varētu vēl samazināties, jo ziemas mēnešos tradicionāli vērojams bezdarba kāpums. Tāpat 2014.gadā bezdarbnieku skaits samazinājies par 11 294 jeb 12%, bet 2015.gada 11mēnešos par 2 874 jeb 3%.

Aģentūrā arī minēja, ka šogad neraksturīgas bezdarba līmeņa izmaiņas bija vērojamas jūnijā un jūlijā – parasti šajā periodā ir izteikts bezdarba samazinājums, bet šogad bija stagnācija. Pēc NVA paustā, situācija galvenokārt skaidrojama ar produkcijas noieta kritumu Krievijas tirgos. Tostarp Eiropas Savienības sankcijas gada sākumā ietekmēja piensaimniecības un mašīnbūves nozari, otrajā ceturksnī pievienojās reģistrētie bezdarbnieki no trikotāžas un metālapstrādes uzņēmumiem. Savukārt jūnijā – jūlijā, reaģējot uz zivju produkcijas importa aizliegumu, notika vēl lielāks darbinieku samazinājums zivrūpniecības nozarē.

Vienlaikus šogad vērojams pieaugums reģistrētajām vakancēm. Ja salīdzina 11 mēnešu periodu, tad pieaugums ir 7025 vakances jeb 17%.

Tāpat aģentūrā atzīmēja, ka pieaug to darba devēju īpatsvars, kas gatavi piesaistīt speciālistus no citām valstīm. Tostarp uzkrītošākās darba tirgus disproporcijas vērojamas kravas automobiļa vadītājiem, tā risināšanai darba devēji kārto darba atļaujas pilsoņiem no trešajām valstīm. «Tāpat uzņēmumi, kuri arvien vairāk sāk pāriet uz dažādiem elektronisko pakalpojumu veidiem, tādiem kā pārdošana, biļešu rezervācija un dažādi citi uzņēmumu pakalpojumi, izmantojot interneta vidi. Tie nodarbina arvien vairāk programmētājus un sistēmanalītiķus, kurus lielākoties aicina no trešajām valstīm, jo Latvijā šāda līmeņa speciālisti nav atrodami,» klāstīja NVA speciālisti.

Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Latvijā šogad novembra beigās reģistrētā bezdarba līmenis bija 8,4%.

NVA ir labklājības ministra pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kas īsteno valsts politiku bezdarba samazināšanas un bezdarbnieku, darba meklētāju un bezdarba riskam pakļauto jomā.

 

Pirmais Biznesa radio pēc financenet/BNS (G)

(Visited 37 times, 1 visits today)
(Visited 37 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *