Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Piektdiena 13 datums

Atkal jau šī slavenā diena – piektdiena 13 datums, bet vai šī diena ir tik bailīga, un nolemta kā mums liekas, vai tiešām šajā dienā notiek vienas vienīgas nelaimes?

  1. Bailes no skaitļa 13 sauc par friggatriskaidekaphobiju.
  2. Datuma kombinācija – 13.datums piektdienā – tiek uzskatīta par neveiksmīgu un to mēdz saukt par Melno piektdienu. Numerologi un paranormālo parādību pētnieki tam gan nepiekrīt.
  3. Jau kopš Bībeles pirmsākumiem (Ādams un Ieva aizliegto augli baudīja piektdienā; Kristus krustā tika sists piektdienā) un, iespējams, vēl senāk skaitlis 13 un piektdiena ir ar diezgan negatīvu nozīmi, bet šī kombinācija kopā salikta tikai divdesmitajā gadsimtā. Šo leģendu lielā mērā radījuši masu mediji, un tā, visticamāk, nāk no Amerikas pēc biržu krīzes sākuma 1927. gadā. Tā ievadīja ekonomisko drudzi un lielās depresijas laiku. Biržu krīze sākās piektdienā, kas bija 13. datums, un noticis tas esot tieši trīspadsmitos un trīspadsmit minūtēs. Vārgos iebildumus, ka krīze esot sākusies jau dienu iepriekš, prese nedzirdēja un netiražēja. Šai dienai tika dota iesauka – Melnā piektdiena, un leģenda kļuva nemirstīga.
  4. Amerikā pēc Otrā pasaules kara uz kino ekrāniem iznāca šausmu filmas “Piektdiena. 13.” seriāls. Vairāk nekā desmit tās sērijas filmas veidotājiem atnesa milzīgu veiksmi un peļņu, jo stāsts par maniakālo slepkavu, kas savus briesmu darbus pastrādāja trīspadsmitajā datumā, kas sakrita ar piektdienu, cilvēku miljonus gan šausmināja, gan vilināja.
  5. Vēstures un kultūras spiediena rezultātā radies mīts dzīvo joprojām. Daži pētījumi apgalvo, ka piektdienās, ja tā iekrīt trīspadsmitajā datumā, uz ceļiem notiek vairāk avāriju un negadījumu nekā parastā piektdienā. Ja tā arī ir, tad tam varētu būt psiholoģisks izskaidrojums, jo cilvēki jau ir noskaņojušies un sagatavojušies, ka varētu notikt kas slikts.
  6. Senākais stāsts, kas noticis 13. datumā un piektdienā, saistīts ar 1120. gadā dibināto Templiešu ordeni. Tas ir pieminēts arī mūsdienu bestsellerā “Da Vinči kods”. Templiešu ordenis tika apsūdzēts visādās ķecerībās un iznīcināts 1312. gadā. Tas notika piektdienā, 13. oktobrī

(L)

(Visited 23 times, 1 visits today)
(Visited 23 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *