Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Polijā pilsoniskās protesta kustības līderis iekļuvis skandālā

Polijā izcēlies skandāls, kurā iesaistīts pret valdību noskaņotās pilsoniskās protesta kustības “Demokrātijas aizsardzības komiteja” līderis Mateušs Kijovskis, kurš tiek apsūdzēts par cilvēku saziedotās naudas pārskaitīšanu uz savu privāto kontu. Polijas opozīcijas partijas pieprasījušas Kijovskim sniegt paskaidrojumus, kā arī izskanējuši aicinājumi viņam atkāpties no ieņemamā amata.

Šie protesti pret valdības ierosinātajiem likumprojektiem ir mudinājuši arī Eiropas Savienību izteikt bažas par likuma varas apdraudējumu valstī, pieprasot Polijas valdībai situāciju labot divu mēnešu laikā.

Pilsoniskā kustība “Demokrātijas aizsardzības komiteja” (KOD) Polijā tika izveidota 2015.gada novembrī, neilgi pēc tam, kad pēc valsts parlamenta vēlēšanām un partijas “Likums un taisnīgums” nākšanas pie varas Polijā izcēlās konstitucionālā krīze.

Kustība ir neatkarīga no politiskajām partijām, taču tai savas simpātijas ir paudušas partijas “Nowoczesna” un “Pilsoniskā platforma”. Viens no galvenajiem iemesliem ir tāds, ka šai pilsoniskajai kustībai ir izdevies sarīkot ļoti lielu skaitu protesta mītiņu, piesaistot apbrīnojami lielu atbalstītāju skaitu, kuru var apskaust jebkura partija.

Kopš pašiem pirmsākumiem KOD līderis ir informācijas tehnoloģiju speciālists Mateušs Kijovskis, kurš iepriekš ar politisku darbību nav bijis pazīstams.

Arī decembra vidū, kad Polijas valdošā partija “Likums un taisnīgums” ierosināja ierobežot žurnālistu darbību parlamentā, Kijovskim izdevās ielās sapulcināt tūkstošiem cilvēku. Protestu dēļ valdība piekrita no sākotnējās ieceres atteikties.

Protestējot pret valsts budžeta pieņemšanas procedūru, opozīcijas deputāti gan joprojām turpina parlamenta tribīnes bloķēšanu. Bažas par Polijā notiekošo ir izteikusi arī Eiropas Savienība, kura jau iepriekš ir paudusi satraukumu par iespējamo likuma varas ierobežošanu valstī. Eiropas Komisija ir devusi Polijas valdībai divus mēnešus laika, lai situāciju valstī, tostarp joprojām līdz galam neatrisināto strīdu par Konstitucionālo tiesu, savestu kārtībā.

Taču tā vien liekas, ka opozīcijas aktivitātēm ir izdarīts pamatīgs trieciens, jo šajā nedēļā divos preses izdevumos – konservatīvajā izdevumā “Rzeczpospolita” un interneta vietnē onet.pl parādījās informācija, ka kustības KOD līderis Kijovskis uz savu privāto kontu ir pārskaitījis ievērojamu naudas summu – aptuveni 20 000 eiro – no kustībai saziedotajiem līdzekļiem.

Pats Kijovskis ir paziņojis, ka neko pretlikumīgu nav darījis, jo šādu samaksu paredzot ar KOD noslēgts līgums par aktivitāšu nodrošināšanu internetā.

Polijas valdošā partija “Likums un taisnīgums” ir pieprasījusi, lai opozīcijas partijas distancētos no Kijovska, savukārt opozīcijas līderi, daudzi no kuriem ir Kijovskim pietuvināti, ir aicinājuši viņu plašāk izskaidrot radušos situāciju.

Tikmēr valdības kritiķi un Kijovska atbalstītāji uzskata, ka notiekošais varētu būt provokācija, kuras mērķis ir izbeigt protestus parlamentā. Uz to norāda arī Polijas lielākā liberālā laikraksta komentētājs Bartošs Vieļinskis.

“Šodien ir jāsākas jaunajai parlamenta sesijai un neviens nezina, kā turpināsies saspīlējums. Un te pēkšņi pilnīgi nejauši divi mediji saņem dokumentus par vienu no ietekmīgākajām opozīcijas personām. Materiāls tiek publiskots vienlaicīgi – vakarā, ar nepilnu 20 minūšu atšķirību. Tas ir visai dīvaini. Turklāt vēl pirms trijām dienām sociālajos medijos nonāk fotogrāfijas, kurās “Modernās” partijas līderis Rišards Petru ar vienu no savām vietniecēm ir redzams lidmašīnā, dodoties uz Portugāli. Šīs lietas ir jāskatās plašākā kontekstā,” spriež Vieļinskis.

“Es nedomāju, ka naudas ņemšana no brīvprātīgi saziedotajiem līdzekļiem bija godīga, taču man rada bažas tas, ka šie fakti ir atklāti tieši tagad,” saka Vieļinskis.

Bartošs Vieļinskis uzskata, ka vienīgais veids, kā Mateušs Kijovskis var atrisināt šo situāciju, ir atkāpties no amata. Vēl sarežģītāku situāciju padara fakts, ka Kijovskis ir šķīries un ir zināms, ka viņš kādu laiku nebija maksājis alimentus, tāpēc naudas piesavināšanās kļūst par vēl delikātāku jautājumu.

Žurnālists arī norāda, ka Kijovska atkāpšanās palīdzētu nesagraut KOD reputāciju un, visticamāk, atrastos kāds jauns līderis, kurš kustības aktivitātes varētu turpināt. Pēc Bartoša Vieļinska vārdiem, šis atgadījums tikai pierāda to, cik sarežģīta un netīra pašlaik ir kļuvusi Polijas politiskā vide, tāpēc ir īpaši svarīgi demokrātijas aizsardzības kustību saglabāt un iedzīvotāju protesta noskaņojumu uzturēt dzīvu. Pretējā gadījumā pie varas esošie, viņaprāt, populistiskie politiķi kļūs tikai spēcīgāki.

(Visited 12 times, 1 visits today)
(Visited 12 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *