Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Saeima pēc vairāk nekā piecu gadu ilga darba pieņem Psihologu likumu

Pēc vairāk nekā piecu gadu ilga darba Saeima ceturtdien, 30.martā, galīgajā lasījumā atbalstīja Psihologu likumu, kas regulēs psihologu profesionālo darbību Latvijā.

Psihologu likumu atbalstīja 58 deputāti, bet pret to bija 19 un neviens balsojumā neatturējās.

Likums noteiks, ka pastāvīgi profesionālo darbību var veikt tikai sertificēts psihologs. Psihologa sertifikātu izsniegs Psihologu sertifikācijas padome, tādējādi apliecinot, ka psihologs ir tiesīgs patstāvīgi veikt psihologa profesionālo darbību noteiktā jomā.

Psihologu sertifikācijas padome būs izglītības un zinātnes ministra izveidota psihologu profesionālās darbības izvērtēšanas un uzraudzības institūcija, kurā iekļaus piecus valsts institūciju pārstāvjus un pa diviem pārstāvjiem no Latvijas Psihologu apvienības un Latvijas Psihologu asociāciju federācijas.

Psihologu sertifikācijas padomes lēmumu psihologs varēs apstrīdēt Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) mēneša laikā no lēmuma spēkā stāšanās. IZM lēmumu varēs pārsūdzēt tiesā mēneša laikā no lēmuma spēkā stāšanās dienas.

Likumā noteikts, ka psihologa profesionālo darbību ir tiesīga veikt persona, kas apguvusi valsts akreditētu bakalaura studiju programmu psiholoģijā un maģistra studiju programmu psiholoģijā, kuru kopējais apjoms ir vismaz 200 kredītpunkti. Turklāt vienai no apgūtajām studiju programmām jābūt profesionālajā studiju programmā.

Likums paredz ieviest psihologu reģistru – valsts informācijas sistēmu, kuras mērķis ir nodrošināt psihologu profesionālās darbības uzraudzībai nepieciešamās informācijas apriti. Reģistrā iekļaus informāciju par psihologiem un psihologiem-pārraugiem.

Reģistra pārzinis būs Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD), kas nodrošinās reģistra publisku pieejamību savā tīmekļa vietnē. Par psihologa reģistrāciju būs maksājama valsts nodeva.

Likums stāsies spēkā no nākamā gada. Likumprojektam ir ļoti ilga vēsture. Saeimas iepriekšējais sasaukums ar regulējumu sāka strādāt vēl 2011. gadā, atgādināja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītāja Aija Barča (Zaļo un zemnieku savienība).

“12. Saeima ir strādājusi ar šo likumprojektu no 2014. gada 15. decembra. Un tagad likumprojekts ir sagatavots trešajam lasījumam. Kaut gan tas arī nav raksturīgi, izstrādājot likumprojektus, bet diemžēl tā nu ir, ka uz trešo lasījumu mums ir 116 priekšlikumi,” sacīja Barča.

“Un līdzās likumprojektam Psihologu likums ir otrs likumprojekts – grozījums likumā par reglamentētajām profesijām un profesionālās kvalifikācijas atzīšanu. Līdz ar to psihologs tiek atzīts par reglamentētu profesiju,” norādīja Barča.

Jau ziņots, ka skatot Saeimā Psihologu likumu, iezīmējās krasas nozares organizāciju viedokļu atšķirības. Tā Latvijas Psihologu arodbiedrība iesniedza Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā atklāto vēstuli, ar kuru pauž būtiskus iebildumus pret likumu. Pretēju viedokli, atbalstot likumprojektu, pauda citas psihologu organizācijas.

Pašlaik psihologi ir minimāli kontrolēti, taču jaunajā kārtībā psihologiem būs obligāti jāiegūst sertifikāts un tie tiks dalīti jomās. Šie likumprojekta aspekti sašķēluši nozares organizācijas.

(Visited 23 times, 1 visits today)
(Visited 23 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *