Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Saspīlējums Krievijas un rietumvalstu attiecībās var pāraugt plašākā militārā konfliktā Sīrijā

Maskavas rīcība kara plosītajā Sīrijā izraisījusi pēdējā laikā asāko krīzi Krievijas un rietumvalstu attiecībās. Sestdien Šveicē, Lozannā, notiks ASV valsts sekretāra Džona Kerija un Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova sarunas Sīrijas jautājumā. Netiek gan izslēgts, ka risinājums domstarpībām netiks rasts un ka Sīrijā iespējams plašāks militārs konflikts.

Alepo salīdzina ar Grozniju

Gan starptautiskie, gan Krievijas eksperti pēdējās nedēļās Sīrijas pilsētu Alepo salīdzina ar Grozniju. Krievijas aviācijas uzbrukumi līdzinās tiem, ko Kremlis īstenoja 1999. gadā Čečenijā ar mērķi piespiest kaujiniekus bēgt vai nodot ieročus.

“Ģenerāļi pārliecināja Putinu, ka tagad, neskatoties uz pamieru, “jāņem” opozīcijas kontrolētā Alepo, jo tas palīdzēšot Asadam ātri, pāris nedēļās uzvarēt karu. Bet nekas nesanāk. (..) Alepo austrumu daļu tikmēr Krievijas aviācija, tieši tāpat kā Grozniju, pārvērtīs par vienu lielu stāvvietu. Atliks vien noasfaltēt,” norādīja militārais eksperts Pāvels Felgenhauers.

Tikmēr “Kārnegi centra” eksperts Sergejs Malašenko lēsa: “Asada atbalstīšana Krievijai ir ļoti svarīga.

Kur gan citur Maskava var parādīt, ka tā ir lielvalsts, kas cīnās par savām interesēm politiskās elites izpratnē?

Izņemot postpadomju telpu, kur īsti labi nesokas, tā ir tikai Sīrija.”

ASV valsts sekretārs Krievijas darbības Sīrijā nosaucis par noziegumu pret cilvēci. Vācijas amatpersonas neformāli apstiprina iespēju ieviest jaunas sankcijas.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins atsakās no oficiālas vizītes Francijā, jo Fransuā Olands vēlas apspriest nevis kultūras, bet Sīrijas jautājumu. Tāpat arī Krievija izstājas no vairākiem līgumiem ar ASV.

Maskavieši pauž atbalstu Putinam

LTV uzrunāto maskaviešu domas par notiekošo Sīrijā ir līdzīgas, taču viņi sliecas atbalstīt Krievijas īstenoto politiku kara plosītajā zemē.

Maskavietie Svetlana Semjonova ir pārliecināta, ka Krievijas armija nekad neveiks uzlidojumus Alepo.

“Tie ir amerikāņi, francūži, turki. Mūsējie palīdz tur cilvēkiem, aizsargā no “Islāma valsts”, kuru uztur ASV. Viņi nekad mūs neiznīcinās, lai nemēģina,” sacīja Semjonova.

“Es uzskatu, ka pēc ASV vēlēšanām varētu būtu militārais konflikts. Jo Eiropas Savienība grib atcelt sankcijas un ASV to nevēlas. Amerika eskalēs konfliktu,” sprieda maskavietis Konstantīns Kušnarevs

Tikmēr maskavietis Andrejs Koronajevs ir pārliecināts: “Miltārais konflikts ar Rietumiem jau tagad notiek, bet, man liekas, ka Putins ar visu tiks galā un Trešā pasaules kara nebūs.”

Medijos plaši atspoguļo konfliktu

Šonedēļ par to, vai starp Krieviju un kādu daļu no Rietumu pasaules teorētiski ir iespējams militārais konflikts, diskutē teju visi Krievijas mediji – gan federālie Kremlim lojālie, gan opozīcijas. Piemin plašas dažāda veida militārās mācības, tostarp civilās aizsardzības un ballistisko raķešu izmēģinājumus, kompleksa “Iskander” pārvietošanu uz Kaļiningradas apgabalu.

Portālā “znak.com” parādījās informācija par kādu ieteikumu Krievijas ierēdņiem steidzami atsaukt mājās savus ģimenes locekļus, kas dzīvo vai studē ārzemēs.

“Krievijā pašlaik notiek šāda propagandas kampaņa – par kara iespējamību. Tās mērķis ir rietumvalstu šantažēšana,

jo Krievija demonstrē, ka tā karam esot gatava – cilvēka dzīvībai te ir ļoti zema vērtība, bet Rietumos – otrādi. Kremlis mēģina psiholoģiski ietekmēt Rietumus. No Rietumiem Putins sagaida Krimas aneksijas atzīšanu,” teica politologs Staņislavs Belkovskis.

Bažījas par konflikta eskalāciju

Tomēr militārais konflikts nav izslēgts, uzskata militārais eksperts Pāvels Felgenhauers. Viņš norāda – Krievija Sīrijas armijai nesen piegādājusi jaunu militāro tehniku, ieskaitot pretgaisa aizsardzības sistēmas, un līdzi nosūtījusi militāros padomniekus.

“Bašars al Asads var pavēlēt notriekt kādu ASV lidmašīnu, un no tā var sākties ļoti nepatīkama ķēdes reakcija.

Amerikāņi var reaģēt ar atbildes triecienu pa Sīrijas pretgaisa aizsardzības sistēmām, bet tur ir Krievijas speciālisti. Tad būs atbildes trieciens jau no Krievijas puses, tad atkal trieciens no viņu puses. Sāks gremdēt mūsu kuģus. Un var sākties ļoti nepatīkama eskalācija,” lēsa Felgenhauers.

Taču, iespējams, ka galvenais karš, kas notiek jau tagad, – tā ir cīņa starp Krievijas Aizsardzības un Finanšu ministrijām.

Eksperti norāda, ka nesen Aizsardzības ministrijas pieprasītais budžets pārapbruņošanas vajadzībām samazināts teju piecas reizes. Un militārā konflikta draudi ir labākais arguments, kāpēc atņemt sarukušā Krievijas valsts budžeta līdzekļus pensionāriem, bērniem un slimajiem.

(Visited 18 times, 1 visits today)
(Visited 18 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *