Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Slimnīcās tomēr nebūs prioritāro rindu

Iepriekš Veselības ministrijas (VM) aizstāvētā kārtība, saskaņā ar kuru no piektdienas, 1.jūlija, slimnīcām būtu jāorganizē pacientu prioritārās rindas, tā arī nestāsies spēkā. Valdība otrdien, 28.jūlijā, pēc ministrijas lūguma nolēma šo kārtību atcelt.

Pērn gada nogalē valdība nolēma, ka no jūlija slimnīcām un citām ārstniecības iestādēm pacienti rindā uz izmeklējumiem, speciālistu konsultācijām un citiem ārstniecības pakalpojumiem jāpieraksta pēc prioritātes, priekšroku dodot akūti slimajiem, bērniem un grūtniecēm, pēc tam cilvēkiem ar darba nespējas lapu, visus pārējos virzot rindas beigās.

Tagad, mainoties ministriem, VM lūdza atteikties no šīs ieceres, norādot uz nozares neizpratni par to, kā organizēt prioritārās rindas, un vēršot uzmanību uz pašreiz nepilnīgo normatīvo regulējumu.

Valdība atbalstīja ministrijas lūgumu atcelt rindu plānošanu pēc noteiktiem kritērijiem, un tagad ministrija sola turpināt darbu pie garo rindu problēmas risināšanas.

Austrumu slimnīca politiskus lēmumus nevēlējās komentēt. Savukārt Bērnu slimnīcā Latvijas Radio pauda nožēlu par jaunās rindu kārtības atlikšanu, jo slimnīca tai bija sagatavojusies. Slimnīca arī pauda, ka gatava tomēr prioritārās  rindas ieviest, un ministrijai pret to nebūšot iebildumu, jo kārtības atcelšana nozīmē, ka slimnīcām tas nebūs jādara obligāti, bet katra slimnīca var pati organizēt savu darbu.

Stradiņa slimnīcā gan Latvijas Radio pauda gandarījumu par jaunās kārtības atcelšanu, jo bija daudz neskaidrību.

Iepriekšējā ministra Gunta Belēviča aizstāvētā kārtība paredzēja, ka slimnīcās veselības aprūpes pakalpojumus vispirms saņem prioritārā secībā – personas, kuras saņem neatliekamo medicīnisko palīdzību, bērni un grūtnieces;  personas, kurām ir izsniegta darbnespējas lapa, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus, kas saistīti ar diagnozi, par kuru izsniegta darbnespējas lapa; personas, kurām iepriekšējā diagnostiskajā izmeklējumā ir atradne un tās dēļ nepieciešami tālākie izmeklējumi;  citas personas.

Veselības ministrija paziņojumā medijiem norādīja, ka, uzsākot sagatavošanos noteiktās normas ieviešanai un turpinot diskusijas ar nozares profesionāļiem par efektīvāko risinājumu plānveida veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanai, konstatēts, ka apstiprinātajā regulējumā nepieciešami precizējumi.

Valdības otrdien apstiprinātie grozījumi veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtībā arī paredz, ka, sākot ar 2017.gada 1.janvāri, valsts apmaksās arī aknu transplantāciju pieaugušajiem. Šobrīd valsts apmaksā aknu transplantāciju personām līdz 18 gadu vecumam.

Jau ziņots, ka Veselības ministrijas iniciētie un valdības apstiprinātie noteikumi par pacientu dalījumu prioritārā un otršķirīgā rindā saskārušies ar pacientu un nozares pretestību un neizpratni. Sistēma bija ļoti nesaprotama, un nozares pārstāvji arī norādīja uz korupcijas riskiem.

Atbildīgās ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktors Ēriks Miķītis gan iepriekš pauda, ka šādus riskus nesaredz  un satraukumi esot pārspīlēti.

(Visited 30 times, 1 visits today)
(Visited 30 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *