Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Šodien jāģērbjas pilnīgi jaunās drēbēs. Lielās dienas rituāli

Saskaņā ar tautas tradīcijām Lielā diena ir klāt tad, kad pirmo reizi gadā diena ir kļuvusi garāka par nakti. Turklāt pavasara atnākšanas svētkus var svinēt trīs dienas.

Šogad astronomiskais pavasaris iestāsies 20. martā, un saskaņā ar tautas tradīcijām šo notikumu var svinēt pat trīs dienas. Lielā diena, Lieldiena, Lieldienas – tie visi ir apzīmējumi, kas dainās lietoti pavasara saulgriežu svētku apzīmēšanai.

Lielajā dienā, tāpat kā citos saulgriežos, mūsu senčus pavadīja virkne rituālu. Viens no izplatītākajiem ir mutes mazgāšana saullēkta laikā uz rītiem tekošā avotā vai strautā. Tas ir maģisks šķīstīšanās rituāls, kas, kā uzskatīja senie latvieši, veicina možumu un gaišu prātu, skaistumu un veselību.
Kāda Lielās dienas tradīcija saistās ar ģērbšanos. Ja Ziemassvētkos visām drēbēm, kas mugurā, jābūt tīrām, tad pavasara saulgriežos jāapģērbjas pilnīgi jaunās drānās.
Sens ticējums vēsta: kurš agri ceļas, uzkāpj kalnā vai kokā un redz, kā saulīte šūpojas, tas visu gadu būs bagāts. Auglību un pārticību visam gadam var iegūt arī šūpojoties.
Ar rituālām darbībām auglību un pārticību piesauca ne vien ļaudīm, bet pavasara saulgriežos jau laikus mēģināja nodrošināt auglību un veicināt svētību arī zemei.
Tāpat šajā dienā neiztika bez vienam otra nopēršanas ar pūpoliem. Perot teica: “Slimību ārā, veselību iekšā!”
Tāpat pūpolus, plaucētu bērzu vai lazdu zarus izmantoja mājas rotāšanai.
Bet, lai griesti būtu tīri visu gadu, tie bija jānoslauka, vēl pirms saule nav uzlēkusi.
Viens no Lielās dienas svarīgākajiem rituāliem ir olu, kas simbolizē sauli un dzīvību, krāsošana un ēšana.
Lielās dienas vērienīgākās svinības šodien notiks Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā.

(L)

(Visited 37 times, 1 visits today)
(Visited 37 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *