Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Trīs veidi, kas palīdzēs saprast kādu kredītu varat atļauties

Kad rodas nepieciešamība steidzami aizņemties noteiktu naudas summu pirmais, ko vajag uzmanīgi aprēķināt – kāda varētu būt maksimāli pieļaujamā summa? Šajā jautājumā paļauties uz intuīciju un aptuveniem aprēķiniem nedrīkst nekādā gadījumā, citādi viegli var iekļūt finansu slazdā, izkļūšana no kura var aizņemt gadus. Gudriem.lv iesaka izmantot šos trīs veidus, kā aprēķināt jūsu budžetam pieļaujamo optimālo aizņēmuma summu, kā arī aizpildīt nelielu testu, kas palīdzēs saprast – kāda ir jūsu kredītslodzes temperatūra.

Mēs neņemam vērā hipotekāro kredītu, kura gadījumā darbojas nedaudz cits nosacījums, kas palīdz noteikt maksimāli pieļaujamo kredīta summu. Tiek uzskatīts, ka ģimenei hipotēkas dzēšanai nevajadzētu novirzīt vairāk par 40% no kopējiem ienākumiem. Piebildīsim, ka runa ir tikai un vienīgi par oficiālajiem ienākumiem, citus banka neņems vērā. Citiem vārdiem sakot, ja abi laulātie mēnesī saņem 1500 eiro, kredītmaksājumiem nevajadzētu pārsniegt 600 eiro slieksni. Dzīvokli, kam banka izsniegs kredītu, vajag piemeklēt vadoties pēc šīs summas.

Patēriņa kredītu gadījumā nosacījumi ir nedaudz citi, tādēļ var pielietot sekojošos veidus, lai aprēķinātu jūsu budžetam maksimāli pieļaujamo aizņēmuma summu.

Pirmais noteikums: Aizņēmuma summa nedrīkst pārsniegt 20% no jūsu ikgadējiem ienākumiem tīrā veidā.

Pieņemsim, ka jūsu ģimenes ikmēneša ienākumi ir tie paši 1500 eiro, gadā tie ir 18 000 eiro. Norēķinām no šīs summas 20 procentus un iegūstam 3600 eiro. Tas nenozīmē, ka jums jāņem tieši šī summa. Tā drīzāk ir sarkanā robeža, ko nevajadzētu pārkāpt arī tad, ja ļoti gribas.

Otrais noteikums: Ikmēneša maksājumi nedrīkst pārsniegt 10% no jūsu ikmēneša ieņēmumiem tīrā veidā.

Atkal par piemēru ņemsim laulātos ar 1500 eiro lielu algu. Piemēram, viņiem ir salūzis televizors un nav citas iespējas iegādāties jaunu, kā tikai izmantojot tādus pakalpojumus kā vai patēriņa kredīti. Šajā gadījumā 10% no 1500 eiro būs 150 eiro. Tā ir maksimālā summa, ko katru mēnesi drīkst novirzīt kredīta dzēšanai. No tās ir atkarīgs arī kredīta nomaksas termiņš. Pastāv iespēja nomaksāt kredītu televizora iegādei gada laikā, nevis noformēt pirkumu uz diviem gadiem, jo otrajā gadījumā jūs pārmaksāsiet kredītprocentus.

Trešais noteikums: Palūkojamies uz visu no otras puses – aprēķinām izdevumus!

Finansisti bieži iesaka paņemt papīra lapu un sarakstīt visus ģimenes izdevumus stabiņā. Godīgi norādām visus izdevumus, cenšamies neko nepalaist garām – komunālie pakalpojumi, ēdiens, apģērbs, transporta izdevumi utt. No atlikušās summas noteikti norēķinām nost vēl 10-20% neparedzētiem izdevumiem, piemēram, ārstēšanās izmaksām un zāļu iegādei, steidzamam elektroiekārtu remontam u.c. Rezultātā iegūstam summu, ko ik mēnesi varam izmantot kredīta maksājumu veikšanai. Vadoties pēc šī iespējamā maksājuma, tiek aprēķināta maksimālā sev pieejamā kredīta summa. Un atkal jau ir noteikums – labāk neņemt kredītu uz visu pieļaujamo summu, bet paņemt aizdevumu, piemēram, 70-80% apmērā no maksimāli iespējamā.

Tādā labvēlīgā situācijā no vienas puses ģimenei rodas iespēja, piemēram, atjaunot remontu, nomainīt automobili vai iegādāties sen kāroto lietu, bet no otras puses – veikt ikmēneša maksājumus, nenodarot postu ģimenes budžetam.

Kādos gadījumos tomēr nevajag ņemt kredītu?

  • Ja kopējie ikmēneša kredīta maksājumi pārsniedz 40% no ienākumiem
  • Ja pēc kredītmaksājuma veikšanas atlikusī ienākumu daļa nav pietiekama, lai nosegtu ikmēneša izdevumus

Gudriem.lv piedāvā jums īpašu kredītu termometru, kas palīdzēs noteikt jūsu ģimenes budžeta bilances temperatūru

  • Ja jūsu parādu un ienākumu attiecība ir līmenī 50 pret 50, termometrs rāda „Karsts!”. Tas nozīmē, ka jūsu parādu attiecība pret ienākumiem ir ļoti augsta. Pastāv risks iekļūt finansu lamatās!
  • Ja jūsu parādu un ienākumu attiecība ir līmenī 30 pret 70, termometrs rāda „Ciešami!”. Tas nozīmē, ka jūsu parādu attiecība pret ienākumiem atrodas pieņemamā līmenī, taču acīmredzot tikt galā ar saviem ikmēneša tēriņiem jums nav nemaz tik viegli.
  • Ja jūsu parādu un ienākumu attiecība ir līmenī 15 pret 85, termometrs rāda „Labi!”. Tas nozīmē, ka jūsu finanses ir drošībā. Tā turēt!
  • Ja jūsu parādu un ienākumu attiecība ir līmenī 10 pret 90, termometrs rāda „Teicami!”. Tas nozīmē, ka jūs bez stresa varat operēt ar savu personīgo budžetu un aizņemties nelielas papildu summas.

Gudriem.lv iesaka pieiet kredītu noformēšanai atbildīgi un pirms aizņēmuma veikšanas obligāti izvērtēt visus piedāvājumā esošos ātro kredītu variantus.

(Visited 10 times, 1 visits today)
(Visited 10 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *