Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Vai KFC atnākšana nozīmē jaunas amerikāņu investīcijas Latvijā?

Tā sauktajā ātrajā ēdināšanā liela nozīme ir cenai, piedāvājumam, kvalitātei un apkalpošanas ātrumam. ASV ātrās ēdināšanas tīkls Kentucky Fried Chicken, saīsināti Kei Ef Sī, jeb KFC kā to sauc latvieši, šajās gudrībās, protams, jau sen ielauzījies. KFC restorānu tīkls ir pazīstams ar īpašu vistas gaļas recepti, ko pirms vairāk nekā 75 gadiem ASV radīja uzņēmuma dibinātājs Hārlands Sanderss, kura seja ir kļuvusi par KFC simbolu.

KFC patlaban pasaulē ir viens no lielākajiem šīs koncepcijas ēdināšanas tīkliem, tam pieder vairāk nekā 20 tūkstoši restorānu 118 valstīs, kuros ik dienas tiek apkalpoti 12 miljoni apmeklētāju. Beidzot tas parādījies arī Latvijas galvaspilsētā Rīgā, un vistu mīļotājiem pievienosies arī tūkstošiem latviešu.

Uz Latviju KFC nācis ilgi un ir ieradies caur Lietuvu, kur Viļņā Kentucky Fried Chicken restorānu atvēra 2007.gadā. To, ka amerikāņu cāļa garšas tīkotāju mūsmājās ir pietiekami daudz, liecināja garā rinda ēstuves atklāšanas dienā.

Jau 1992.gadā bija KFC preču zīme tika reģistrēta Latvijā. Tas vedināja domāt, ka ASV holdings uzņēmumu Rīgā atvērs, neizmantojot franšīzi. Eksperti optimistiski lēsa, ka amerikāņi vairs nejūt bažas par ieguldījumu drošību Baltijā, un arī Rīgā ieplūdīs aizokeāna investīcijas.

Tomēr 23 gadus pēc preču zīmes reģistrēšanas KFC Latvijā ieradās ar Lietuvas akciju sabiedrības Cibus Restaurants karogu. Šīs firmas vadītājs islandietis Sigurdurs Arni Sigurdsons iegādājies KFC un tā partnera Pizza Hut franšīzi Baltijā.

 IMG_8850

IMG_8858Man ir franšīze Baltijas valstīs un pēc Lietuvas es sāku pētīt paplašināšanās iespējas arī citur, un vēlējos pārbaudīt, kāds īsti ir Latvijas tirgus. Es esmu Islandes pilsonis, un starp Islandi un Baltijas valstīm vienmēr ir bijusi saikne. Mani ir allaž interesējusi Rīga, te valda dzīva rosība un Facebook Rīgas lapā es izlasīju novēlējumu – atvediet uz Rīgu KFC. Te nu mēs esam. KFC restorāna izveidē Rīgā ir investēti 500 tūkstoši eiro.

Pirms diviem gadiem Sigurdurs Arni Sigurdsons nopirka Fast Food Group biznesu Lietuvā un pirmajā darbības gadā kaimiņos atvēra trīs KFC un vienu Pizza Hut ēstuvi. Tagad pēc Kentuki parauga gatavotos cāļu gabalus bauda arī latvieši.

IMG_8849

Vistas uz Rīgu atved no Lietuvas. Bet kas attiecas uz ASV ieguldījumiem, pēc investīcijām šogad Latvijā reģistrēto uzņēmumu pamatkapitālā ASV ierindojās 9. vietā. Kā liecina Lursoft pētījums, tiešās investīcijas uzņēmumi visbiežāk piesaistījuši no tuvējām kaimiņzemēm – Krievijas, Lietuvas, Baltkrievijas un Igaunijas, bet, vērtējot pēc ieguldīto finanšu apjoma, pirmajā vietā ierindojusies pat ne tik ļoti tuvā Nīderlande.

 Teksts un foto: Āris Jansons, Pirmais Biznesa radio

(Visited 172 times, 1 visits today)
(Visited 172 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *