Vārda dienas svin:   |

facebook Twitter draugiem google youtube

Ziemassvētku laiks ir klāt

Evaņģēliji mums vairāk stāsta par Jēzus piedzimšanas faktu, nevis īsto dzimšanas dienu. Tā Ēģiptē 3.gadsimtā, kā liecina Klements no Aleksandrijas, Jēzus Kristus dzimšanas diena tika svinēta 25.martā. Arī citās austrumu zemēs šo dienu saistījuši ar pavasara saulgriežiem.

Romā 25.decembri kā Kristus dzimšanas dienu sākuši svinēt ap 336.gadu. Ķeizars Marks Aurēlijs 274.gadā par godu “neuzvaramā saules dieva” dzimšanai 25.decembri izsludināja par valsts svētkiem, lai stiprinātu pagānu valsti.

Lai mazinātu šo pagānisko svētku iespaidu, kristieši sākuši svinēt 25.decembri kā Jēzus Kristus dzimšanas dienu, kas ir “pasaules Gaisma”, kā vēsta Jāņa evaņģelijs (Jņ 8, 12), un “Taisnības saule”, ko mums stāsta Matveja evaņģelis (Mt 3, 20).

No Romas šī tradīcija ātri izplatījās Āfrikā, Spānijā, Ziemeļitālijā, Gallijā.

Austrumos 6.janvāris sākumā bija veltīts Kristus dzimšanas piemiņai, bet 5.gadsimtā šo dienu sāka svētīt par piemiņu trim austrumu gudrajiem (Zvaigznes diena). Tagad visas pasaules kristieši Jēzus dzimšanas dienu svin 25.decembrī, izņemot armēņus, kas vēl arvien šo notikumus saista ar 6.janvāri.

Šobrīd atkal ir klāt šis skaistais gada laiks, kad, pieminot Kristus dzimšanu, saviem tuvajiem sakām labus vārdus un pasniedzam no sirds nākušas dāvanas.

Tomēr lieku reizi nebūs atgādināt – būsim uzmanīgi!

Atcerēsimies, ka policija svētkos strādās pastiprinātā režīmā un autovadītājiem ir jārēķinās ar pārbaudēm. Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Normunds Krapsis jau priekšsvētku dienās sabiedriskajos medijos atgādināja, ka “diemžēl statistika rāda, ka gadā vairāk nekā 4000 autovadītāju sēžas pie stūres alkoholisko dzērienu ietekmē”.

Laikā no 23.decembra līdz 3.janvārim ceļu policija rīkos reidus visā Latvijas teritorijā, lai kontrolētu ceļu satiksmes drošību un atgādinātu par drošības līdzekļu lietojumu. Policija rīkos profilaktiskus reidus, lai konstatētu transportlīdzekļu vadītājus, kuri spēkratu vada alkohola, narkotisko vai citu apreibinošo vielu ietekmē. Tāpat policija kontrolēs vai autovadītāji ievēro pārējos ceļu satiksmes noteikumus un neapdraud satiksmes dalībnieku drošību.

Papildus policija pastiprināti kontrolēs, vai netiek pārkāptas pirotehnisko izstrādājumu aprites noteikumu prasības.

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests pievērš uzmanību, ka jāuzmana bērni, neatstājot viņus vienus telpā ar iedegtām svecēm vai kamīniem, arī turēt malku pietiekamā attālumā no krāsnīm un tās nepārkurināt. Savukārt ugunsnelaimes gadījumā zvaniet 112.

Mediķi mums iesaka visā ievērot mērenību – gan attiecībā uz ēšanu, gan alkohola lietošanu. Tieši alkohola lietošana bieži ir iemesls dažādām traumām.

To visu atcerēsimies. Un tad Ziemassvētki mums ikvienam sniegs patiesu prieku un mīlestību ilgam laikam uz priekšu!

 

Uldis Štokmanis – 1.biznesa radio

(G)

 

 

(Visited 74 times, 1 visits today)
(Visited 74 times, 1 visits today)

Atstāt komentāru

Your email address will not be published. Required fields are marked *